Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017

Oι κινηματογραφικές προβολές της ημέρας (5/10)

Oι κινηματογραφικές προβολές της ημέρας (5/10)

ODEON VESO MARE

ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΣΤΗ ΣΙΚΑΛΗ

Σκηνοθεσία: Ντάνι Στρονγκ

Ηθοποιοί: Νίκολας Χουλτ, Ζόι Ντόιτς, Κέβιν Σπέισι, Σάρα Πόλσον

Διάρκεια: 106 λεπτά

Είδος ταινίας: Βιογραφική-Δραματική

Η ΥΠΟΘΕΣΗ: Ο κόσμος του θρυλικού συγγραφέα Τζ. Ντ. Σάλιντζερ μεταφέρεται στη μεγάλη οθόνη, σε αυτή την αποκαλυπτική ματιά στις εμπειρίες που διαμόρφωσαν έναν από τους πιο αναγνωρίσιμους, αμφιλεγόμενους και αινιγματικούς συγγραφείς των καιρών μας.

Τοποθετημένο χρονικά στο πολύχρωμο κάδρο της Νέας Υόρκης των μέσων του 20ου αιώνα, το «Επαναστάτης στη Σίκαλη» ακολουθεί τον νεαρό Σάλιντζερ (Νίκολας Χουλτ), ενόσω αυτός προσπαθεί να βρει τη «φωνή» του, φλερτάρει με τη διάσημη κοσμική Ούνα Ο’Νιλ (Ζόι Ντόιτς) και πολεμά στις πρώτες γραμμές του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου. Αυτές είναι οι εμπειρίες που θα διαμορφώσουν τη δημιουργία του αριστουργήματός του, «Ο Φύλακας στη Σίκαλη», θα τον κάνουν διάσημο –αλλά και διαβόητο- εν μία νυκτί και, τελικά, θα οδηγήσουν στην απόσυρση του από τα φώτα της δημοσιότητας για όλη την υπόλοιπη ζωή του.

(Αίθουσα 1: 19:50, 22:15)

ΤΟ ΑΥΤΟ

Σκηνοθεσία: Αντρέ Μουσιέτι

Ηθοποιοί: Μπιλ Σκάρσγκαρντ, Τζέιντεν Λίμπερερ, Τζέρεμι Ρεϊ Τέιλορ, Σοφία Λίλις, Φιν Γούλφχαρντ, Γουάιατ Όλεφ, Τσόουζεν Τζέικομπς, Τζακ Ντίλαν Γκρέιζερ, Νίκολας Χάμιλτον

Διάρκεια: 135 λεπτά

Είδος ταινίας: Τρόμου

(Aίθουσα 2: 19:10, 22:00 - Aίθουσα 5: 20:00, 23:00 - Αίθουσα 6: 21:00 - Αίθουσα 8: 22:30)

EMOJI, Η ΤΑΙΝΙΑ (GR)

Σκηνοθεσία: Τόνι Λεοντής

Ηθοποιοί (φωνές): Δημήτρης Μακαλιάς, Δημήτρης Μαριζάς, Αφροδίτη Αντωνάκη, Τάνια Μπρεάζου, Πάνος Σουρούνης, Χρήστος Συριώτης, Μαίρη Ρετσίνα, Πέτρος Δαμουλής, Σοφία Τσάκα, Ανδρέας Ευαγγελάτος, Μαρία Ζερβού, Αντώνης Θυσιάδης, Γιώργος Αργύρης

Διάρκεια: 86 λεπτά

Είδος ταινίας: Κινούμενα σχέδια

(Αίθουσα 8: 18:10)

KINGSMAN: Ο ΧΡΥΣΟΣ ΚΥΚΛΟΣ

Σκηνοθεσία: Μάθιου Βον

Ηθοποιοί: Κόλιν Φερθ, Τζούλιαν Μουρ, Τάρον Έγκερτον, Μαρκ Στρονγκ, Χάλι Μπέρι

Με τους: Σερ Έλτον Τζον, Τσάνινγκ Τέιτουμ και Τζεφ Μπρίτζες

Διάρκεια: 123 λεπτά

Είδος ταινίας: Περιπέτεια

(Αίθουσα 3: 22:40)

ANNABELLE: CREATION

Σκηνοθεσία: Ντέιβιντ Φ. Σάντμπεργκ

Ηθοποιοί: Άντονι ΛαΠάλια, Μιράντα Ότο, Στέφανι Σίγκμαν, Τάλιθα Μπέιτμαν, Λούλου Γουίλσον, Φιλίπα Αν Κούλτχαρντ, Γκρέις Φούλτον, Λου Λου Σάφραν, Σαμάρα Λι, Ταϊλερ Μπακ

Διάρκεια: 109 λεπτά

Είδος ταινίας: Tρόμου

(Αίθουσα 3: 20:20)

EΓΩ, Ο ΑΠΑΙΣΙΟΤΑΤΟΣ 3 (GR)

Σκηνοθεσία: Πιέρ Κοφέν, Κάιλ Μπάλντα, Έρικ Γκιγιόν

Ακούγονται οι: Γιάννης Ζουγανέλης, Λευτέρης Ελευθερίου

Κατηγορία: Animation

(Αίθουσα 3: 18:00 - Αίθουσα 6: 19:00)

                                   

AMERICAN ASSASSIN: Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ

Σκηνοθεσία: Μάικλ Κουέστα

Ηθοποιοί: Ντίλαν Ο’ Μπράιαν, Μάικλ Κίτον, Σάνα Λέιθαν, Τέιλορ Κιτς

Διάρκεια: 112 λεπτά

Είδος ταινίας: Δράση.

(Aίθουσα 8: 20:10)

MY LITTLE PONY: Η ΤΑΙΝΙΑ (GR)

Σκηνοθεσία: Τζέισον Τίσεν

Ηθοποιοί (φωνές): Βούλα Κώστα, Τάνια Παλαιολόγου, Μαρία Ζερβού, Νίκη Γεωργακάκου, Ρία Απέργη, Κατερίνα Γκίργκις, Σοφία Καψαμπέλη, Αίγλη Κοντονίκου, Χρήστος Συριώτης

Διάρκεια: 99 λεπτά

Είδος ταινίας: Κινούμενα σχέδια

(Αίθουσα 7: 18:50)

BLADE RUNNER 2049

Σκηνοθεσία: Ντένις Βιλενέβ

Ηθοποιοί: Ράιαν Γκόσλινγκ, Χάρισον Φορντ, Ρόμπιν Ράιτ, Ντέιβ Μπατίστα, Τζάρεντ Λέτο, Άννα Ντε Άρμας

Διάρκεια: 135 λεπτά

Είδος ταινίας: Επιστημονικής φαντασίας

(Αίθουσα 4: 19:30, 22:50)

ΟΜΑΔΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ

Σκηνοθεσία: Στίβεν Κουάλε

Ηθοποιοί: Τζ.Κ. Σίμονς, Σάλιβαν Στέιπλτον, Τσάρλι Μπιούλι, Τζόσουα Χένρι, Σίλβια Χοκς

Διάρκεια: 105 λεπτά

Είδος ταινίας: Περιπέτεια

(Αίθουσα 7: 20:50, 23:10)

ΠΑΝΘΕΟΝ

ΩΡΕΣ: 19:00, 21:30

120 ΧΤΥΠΟΙ ΤΟ ΛΕΠΤΟ

Σκηνοθεσία-Σενάριο: Robin Campillo. Με τους: Nahuel Perez Biscayart, Arnaud Valois, Adèle Haenel, Antoine Reinartz. Μουσική σύνθεση, ερμηνεία και παραγωγή: Arnaud Rebotini

Διάρκεια: 144’.

Είδος: Δράμα

επιστροφή στην κορυφή