Τετάρτη 26 Ιουνίου 2019 face book twitter you tube

fotilas 1100x250

koutroumanis 650x120

Ο Προμηθέας κακός στο β΄ ημίχρονο και έχασε από την Μπεσίκτας

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στο β΄ ημίχρονο , η ομάδα του Προμηθέα έχασε εκτός έδρας με  96-74 από την Μπεσίκτας για την 11η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρόκρισής τους στους «16» της διοργάνωσης.

Η Πατρινή ομάδα στην επανάληψη βραχυκύκλωσε επιθετικά, σημείωσε μόνο 32 πόντους στο ημίχρονο (16 μ.ο. ανα 10λεπτο) και αυτή ήταν η βασική αιτία της ήττας αφού δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στη καλή άμυνα των Τούρκων οι οποίοι παράλληλα είχαν απίστευτο ποσοστά στα τρίποντα (55,2%) σε αντίθεση με τους φιλοξενουμένους που σουτάραν με 36%.Η Πατρινή ομάδα στην επανάληψη βραχυκύκλωσε επιθετικά, σημείωσε μόνο 32 πόντους στο ημίχρονο (16 μ.ο. ανα 10λεπτο) και αυτή ήταν η βασική αιτία της ήττας αφού δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στη καλή άμυνα των Τούρκων οι οποίοι παράλληλα είχαν απίστευτο ποσοστά στα τρίποντα (55,2%) σε αντίθεση με τους φιλοξενουμένους που σουτάραν με 36%.Επίσης κλειδιά της ήττας ήταν τα 12  κλεψίματα που έκανε η Μπεσίκτας έναντι 6 του Προμηθέα αλλά και τα 21 λάθη έναντι 10 των Τούρκων ενώ από τους παίκτες του Προμηθέα ξεχώρισε ο Κατσίβελης με 12 πόντους.

Το κακό για τον Προμηθέα είναι οτι η Μπεσίκτας εκτός από  τη νίκη πήρε και μαζί τη διαφορά από τον Προμηθέα (είχε χάσει με οκτώ στην Πάτρα),

Πλέον θα προσπαθήσει να πανηγηρίσει τη πρόκριση στο επόμενο ευρωπαικό παιχνίδι που θα γίνει την επόμενη Τρίτη που θα γίνει στην Πάτρα απέναντι στο Στρασβούργο.

Διαιτητές οι Κόντε (Ιταλία), Λούτσιτς (Λετονία) και Ζατσούκ (Ουκρανία). Διαιτητές οι Κόντε (Ιταλία), Λούτσιτς (Λετονία) και Ζατσούκ (Ουκρανία).

Τα 10λεπτα: 16-21, 38-42 (ημ.), 67-57,  96-74.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ριτς 13 (3), Γιλντιζλί7 (1), Πρέσεϊ 17 (5), Βεϊσέλογλου 7 (1), Μπούβα 14 Γκίμπσον 10 (3), Μπένζινγκ 12 (1), Καντεκιν, Σιπαχι 4, Μουτάφ 3 (1), Γκεγίκ 9 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Κατσίβελης 10 (2), Σαλούστρος 3, Κασελάκης 10 (2), Μέιερ 6 (2), Παρκς 11, Ελις 5, Λίποβι 6, Γερομιχαλός 6, Μπράουν 5 (1), Τσαϊρέλης 9, Χολ, Σανδραμάνης 3 (1).