Παρασκευή 26 Απριλίου 2019 face book twitter you tube

iek vergi

Ο Προμηθέας κοίταξε τον ΠΑΟ στα μάτια αλλά στο φινάλε λύγισε

Παίζοντας με πάθος αλλά και εκμεταλευομενος τον τραυματισμνό του Γκιστ η ομάδα του Προμηθέα κοιταξε στα μάτια τον ΠΑΟ για 38 λεπτά αλλά πρπς το τέλος λυγισε στις λεπτομέρεις και έχασε έκτος έδρας με 87-76 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-4 2΄30΄΄ μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και με σερί 8-0 στο επόμενο δίλεπτο πέρασε μπροστά με 4 πόντους (12-9 στο 4΄30΄΄). Η συνέχεια της 1ης περιόδου ανήκε στους Πατρινούς που κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού και στάθηκαν πολύ καλά στην άμυνα, αφού δεν δέχθηκαν πόντο τα επόμενα 5 λεπτά και κατάφεραν να προηγηθούν με 6 πόντους (12-18) στο 9΄ και 7 στην λήξη του 1ου δεκαλέπτου (14-21). Οι παίκτες του Προμηθέα έκλεισαν το δεκάλεπτο με 2 τρίποντα του Κασελάκη στο τελευταίο λεπτό, ενώ άξια αναφοράς είναι η επίδοση της ομάδας στην οικονομία του παιχνιδιού, αφού είχε 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 0 λάθη (έναντι 2 ασίστ και 4 λαθών των γηπεδούχων)!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά και στο 2ο δεκάλεπτο, αφού συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκαν με 8 (20-28) στο 13΄, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 18-2 προηγήθηκε με 38-30 στο 18΄30΄΄. Ο Προμηθέας μείωσε στους 4 με τρίποντο του Μέιερ στην εκπνοή του ημιχρόνου (38-34), κάνοντας 8 λάθη στο 2ο δεκάλεπτο.
Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ο Μπράουν με 8 (με ασίστ και 2 κλεψίματα), ενώ ακολούθησε ο Έλλις με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ! Αξίζει, επίσης, ν’ αναφέρουμε την απόλυτη ευστοχία των γηπεδούχων στις βολές (14/14) και την αστοχία του Προμηθέα στα τρίποντα (5/19).
 Ο Προμηθέας μπήκε καλά και στην επανάληψη και μείωσε στον πόντο στο 24΄ (44-43), αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε ν’ ανοίξει τον ρυθμό και απάντησε με σερί 11-0 για να δώσει διψήφια τιμή στη διαφορά (55-43) στο 26΄. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ελέγχουν το παιχνίδι κρατώντας τη διαφορά στο +10 (58-47 στο 28΄), αλλά η ομάδα της Πάτρας έδειξε χαρακτήρα και διαβάζοντας καλά τις καταστάσεις στην επίθεση κατάφερε να μειώσεις στους 5 (60-55) στην λήξη της 3ης περιόδου.

Tο ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τον Προμηθέα να καταφέρνει χάρη στον οίστρο του Έλις να κάνει το σκορ 66-65 και 72-71. ενώ όμως οι Πατρινοί έδειχναν έτοιμοι να κάνουν την έκπληξη, ο Νικ Καλάθης φρόντισε να τους προσγειώσει, αρχικά σκοράροντας και στην συνέχεια δημιουργώντας για τους συμπαίκτες του, κάτι που οδήγησε σε δύο μαζεμένα τρίποντα του ΝτεΣόν Τόμας για το 80-71, με τους "πράσινους" να καθαρίζουν κάπου εκεί το παιχνίδι

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-34, 60-54, 87-76
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Καλάθης 19(2), Κιλπάτρικ 7(1), Τόμας 13(2), Παπαπέτρου 16(4), Παπαγιάννης 4, Λάνγκφορντ 2, Βουγιούκας 6, Γκιστ 4, Λοτζέσκι 7(1), Λεκαβίτσιους 4, Μήτογλου 5
Προμηθέας (Γιατράς): Γερομιχαλος, Ελις 16, Λίποβι 6(2), Κατσίβελης 6(1), Μπράουν 19(2), Κασελάκης 9(3), Χολ 7(1), Παρκς 3, Σαλούστρος, Γκίκας, Μέιερ 8(2).