Πέμπτη 27 Ιουνίου 2019 face book twitter you tube

fotilas 1100x250

koutroumanis 650x120

Ασταμάτητος ο Απόλλωνας, νίκησε και στο Πευκοχώρι

Ασταμάτητη η ομάδα του Απόλλωνα Πατρών η οποία με «όπλο» την άμυνα νίκησε εκτός έδρας με 68-57  την Ευρώπη Πευκοχωρίου για την 29η αγωνιστική της Α2 Εθνικής και σημειώνοντας τη 3η συνεχόμενη νίκη ελπίζει ακόμα και σε απ΄ ευθείας παραμονή, αν ηττηθεί το Ψυχικό αφού αν νικήσει, τότε θα αγωνιστεί στα πλει-άουτ με πλεονέκτημα έδρας.

Στο αγωνιστικό μέρος, η Πατρινή ομάδα ξεκίνησε δυνατά, με όπλο την καλή άμυνα αλλά και τις σωστές επιλογές προηγήθηκε με 17-11 στο 1ο δεκάλεπτο . Η συνέχεια ήταν ανάλογη, οι μελανόλευκοι με τον Μολφέτα να δίνει λύσεις επιθετικά και την άμυνα να κρατά χαμηλά τα ατού της Ευρώπης κατάφερε να χτίσει μια διάφορά 9 πόντων (34-25) στο τέλος του ημιχρόνου. Στο β΄ ημίχρονο ο Απόλλων μπήκε ακόμα πιο δυνατά, και με  συνεχόμενα τρίποντα του Στεφανιδή εκτόξευσε τη διαφορά στους 16  (46-30)  ωστόσο η Ευρώπη αντέδρασε και μείωσέ στους 8 (40-48)  με τη Πατρινή ομάδα να κρατά διαφορά 12 πόντων (53-41) στο τέλος της γ΄ περιόδου. Στη τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, οι μέλανόλευκοι ευστοχία στην επίθεση έφτασαν πάλι τη διάφορά στους 20 πόντους στο 34΄  και έτσι ο Απόλλων Πατρών πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό  68-57.

Τα  δεκάλεπτα: 11-17, 25-34, 41-53,  57-68.