Κυριακή 18 Αυγούστου 2019 face book twitter you tube

Ηττα στο φινάλε για την Αχαγιά 82

Ηττα στο  φινάλε για την Αχαγιά 82

Την ήττα κυριολεκτικά στο φινάλε γνώρισε πριν λίγο η ομάδα της Αχαγιάς 82 η οποία έχασε με 73-72 από τον Αργοναύτη Τριγλίας στο μπαράζ πιθανής ανόδου στην Β΄ Εθνική και έτσι κατά 99% θα αγωνιστεί πάλι στην Γ΄ Εθνική.Η Πατρινή ομάδα που ήταν μπροστά στο σκορ σε μεγάλο διάστημα, κέρδιζε με 72-20 όμως στα 4΄ δευτέρα πριν το τέλος, ο Αργοναύτης κέρδισε τα φάουλ σε τρίποντο, ο παίκτης ήταν εύστοχος και έγραψε το τελικό 73-72 αφού στο χρόνο που απέμενε δεν έγινε  κάτι καλό.

Ο Αργοναύτης ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 18-13. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 34-30. Στο δεύτερο μέρος η Αχαγιά ’82 αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ (53-48). Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο Αργοναύτης κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη και την προνομιούχο θέση.
Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-34, 53-48, 72-73.

Αχαγιά 82: Αναστασόπουλος 2, Βουρνάς 4(1), Κωνσταντινόπουλος, Νικολάου 5, Οικονομόπουλος 18(3), Κάλλης 2, Τσάμης 26(3), Λυμπέρης 12(2), Μακρής 4.