Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 face book twitter you tube

Ο Προμηθέας νίκησε (84-80) τον Ιωνικό Ν.

Μια ακόμα φιλική νίκη κατέγραψε η ομάδα του Προμηθέα η οποία επικράτησε πριν λίγο  με 84-80 του Ιωνικού Ν. στο πρώτο παιχνίδι που έδωσε στο τουρνουά «Μαυροσκούφεια» που διεξάγεται στη Θεσσαλόνικη.

Στο πρώτο 10λεπτο έγινε ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες οι οποίες συμβάδιζαν στο σκορ και έτσι έληξε 25-24 υπερ του Προμηθέα.Στο β΄ δεκάλεπτο ο Ιωνικός ανέβασε κάπως την αποδοχή του και περιόρισε τον Προμηθέα με αποτέλεσμα να αποκτήσει ένα ελαφρύ προβάδισμα  που το διατήρησε ως το τέλος του ημίχρονο το οποίο προηγήθηκε 45-40. Στο β΄ ημίχρονο η ομάδα του Γιατρά ήταν αυτή που μπήκε πιο ζεστά, με σωστές επιλογές  και πολλά ριμπάουντ όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πήρε ένα μικρό προβάδισμα που το κράτησε ως το τέλος της γ΄ περιόδου. Τη τελευταία περίοδο έγινε πάλι ντέρμπι  μέχρι το 35 όμως στο τέλος η πατρινή ομάδα πάτησε «γκάζι»  και έφτασε στη νίκη με 84-80.

Τα 10λεπτα: 25-24, 40-45, 56-51, 65-62, 84-80.

Επόμενο φιλικό για την Πατρινή ομάδα την Τετάρτη 18/9 τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο (18:00).