Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2019 face book twitter you tube

Ο Προμηθέας έδωσε μεγάλη μάχη αλλά έχασε (77-74) από την Μονακό και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο Eurocup

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα στοίχισαν χθες βράδυ στην ομάδα του Προμηθέα, η οποία παρότι έδωσε μεγάλη μάχη, έχασε εντός έδρας με 77-74 από την Μονακό για την 2η αγωνιστική του Α΄ ομίλου του Eurocup.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδωσε μεγάλο αγώνα, βρέθηκε αρκετές φορές πίσω στο σκορ όμως το πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και αν είχε λίγο μεγαλύτερα ποσοστά ευστοχίας θα μπορούσε να πάρει τη νίκη ενώ ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Έλις με 17 πόντους.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΝΤΕΡΜΠΙ, Η ΜΟΝΑΚΟ ΠΗΡΕ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

Στο αγωνιστικό μέρος, στα πρώτα λεπτά οι άμυνες ήταν αυτές που πρωταγωνίστησαν με τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και το παιχνίδι να είναι ντέρμπι (10-10 στο 5΄).   Μετα το πρώτο 5λεπτο, οι Γάλλοι ανέβασαν στροφές, με όπλο την άμυνα που ανάγκασε τον Προμηθέα να σουτάρει από την περιφέρεια, κατάφερε να «κτίσει» μια μικρή διαφορά (17-10 στο 7΄) με αποτέλεσμα ο Γιατράς να κάνει αλλαγές και να ρίξει στο ματς τους Μπόγρη-Κασελάκη. Τα χαμηλά ποσοστά του Προμηθέα σε τρίποντα (1/11) και οι ελεύθερες βολές ήταν ο λόγος που η Μονακό έκλεισε με +8 (22-14) το πρώτο 10λεπτο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Προμηθέας προσπάθησε να παίξει κάτω από το καλάθι με τον Μπόγρη αλλά δεν κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά, καθώς η Μονακό ήταν πιο εύστοχη και   μπόρεσε να κάνει νταμπλ-σκορ (32-16) στο 15΄. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, ο Γιατράς ανακάτεψε την τράπουλα και με πόντους του Χολ, μείωσε στους 11 (27-38), ενώ με 2 τρίποντα του Λίποβι στο τέλος ο Προμηθέας μείωσε στους 10 (32-42) στο τέλος του ημιχρόνου.

ΜΑΧΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Στο β΄ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, η πατρινή ομάδα έπαιζε κάτω από το καλάθι με την παρουσία του Έλις, αφού από την περιφέρεια τα σουτ ήταν άστοχα και έτσι η Μονακό μπόρεσε να διατηρήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας (36-46) και 42-52 στο 25΄. O Προμηθέας έκανε την αντεπίθεσή του, με καλή άμυνα και με ένα γρήγορο 6-0 μείωσε στους 4 (48-52) στο 27΄ και μπήκε για τα καλά στο ματς με τους φιλάθλους να ξεσηκώνονται. H Mονακό όμως δεν αγχώθηκε, βρήκε λύσεις στην επίθεση και έτσι πήρε πάλι προβάδισμα με 59-50 για να λήξει το 10λεπτο στο -8 (59-51). Στο τελευταίο 10λεπτο η ομάδα του Γιατρά έκανε την τελική της αντεπίθεση, με 2 γρήγορα καλαθιά μείωσε πάλι στους 4 (55-59) και με τρίποντο του Χολ, μείωσε στους 3 (58-61) στο 33΄. Σε εκείνο το σημείο δύο ανάποδα σφυρίγματα των διαιτητών, χρέωσαν ανύπαρκτο αντιαθλητικό φάουλ στον Αγραβάνη και αυστηρή τεχνική ποινή στον Γιατρά, με αποτέλεσμα η Μονακό να ξεφύγει πάλι με 11 πόντους (58-70) στο 35΄. Η πατρινή ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε εκείνο το σημείο, τα σουτ ήταν άστοχα, δεν μπόρεσε να ανακόψει τους Εννις-Μπακνερ και έτσι η γαλλική ομάδα κράτησε την διαφορά (60-70 στο 37΄).

Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ο Προμηθέας έκανε την υστάτη προσπάθεια, μείωσε στους 5 (65-70) και με τρίποντο του Μπαμπ, μείωσε στο καλάθι (68-70) και έκανε πάλι ντέρμπι την υπόθεση νικητής.Πάλι όμως οι Γάλλοι είχαν τις λύσεις, ο Κλέμονς πέτυχε κρίσιμο καλάθι και ήταν εύστοχος στο βολές και η Μονακό προηγήθηκε με 74-70. Ο Λίποβι έκανε το 74-76 στα 3,7 για να ακολουθήσει η μάχη των βολών όπου η Μονακό ήταν ψύχραιμη και έτσι έφτασε στη νίκη με 77-74 καθώς στην τελευταία φάση ο Λίποβι αστόχησε σε μακρινό τρίποντο.

Τα 10λεπτα: 14-22, 32-42, 51-59, 74-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 8, Λίποβι 10, Μπαμπ 7, Αγραβάνης 14, Έλις 17, Λόουερι 7, Μπόγρης 2, Κασελάκης 9.

ΜΟΝΑΚΟ (Μπράντοβιτς): Μποστ 9, Λακόμπ 4, Τιλί 3, Μπάκνερ 16, Ένις 19, Κλέμονς 13, Γκαγκετ 6, Ομπραιν 5, Μπούβα 2.