Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2019 face book twitter you tube

Ο Προμηθέας έχασε στο θρίλερ του ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ

Ο Προμηθέας έχασε στο θρίλερ του  ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ

Μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό η ομάδα μπάσκετ του Προμηθέα έχασε εκτός έδρας με 73-68 από την ΑΕΚ στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της basketleague και υποχώρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Από την ΑΕΚ επιθετικά διακρίθηκαν οι Λάνγκφορντ (20 πόντοι) και Σαντ-Ρος (14 πόντοι) ενω από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Έλις (23 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και Λίποβι (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με διαφορές 5-7 πόντων (5-0 στο 1΄, 11-5 στο 3΄, 13-7 στο 4΄, 18-11 στο 7΄, 25-19 στο 9΄), αλλά ο Λίποβι με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου κατέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (25-22), σε μια περίοδο με γρήγορο ρυθμό και πολλά καλάθια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 4/6 τρίποντα και πρώτους σκόρερ τους Λίποβι με 8 και Κασελάκη με 5.

Η ΑΕΚ πέτυχε τους πρώτους πόντους στην 2η περίοδο για το 27-22, αλλά ο Προμηθέας απάντησε με 8 σερί πόντους για να προηγηθεί με 3 στο 14΄ (27-30). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη συνέχεια (32-36 στο 17΄, 37-40 στο 18΄) ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου, που τους έστειλε στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων (40-44). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά “διάβασε” πολύ καλά το παιχνίδι σ’ αυτό το δεκάλεπτο και είχε εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση με 10/13 δίποντα και προβάδισμα στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες (19-13 τα ριμπάουντ, 11-8 οι ασίστ, 6-4 τα κλεψίματα), ενώ και οι 2 ομάδες έπιασαν το μέσο όρο τους στα λάθη (10).

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον Προμηθέα να διατηρεί  ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (43-46 στο 22΄και 47-53 στο 24΄20΄΄). Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι πίεσαν ιδιαίτερα στην άμυνα και οι φιλοξενούμενοι “κολλησαν” στο σκορ το επόμενο πεντάλεπτο, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται τα λάθη των Πατρινών και με σερί 14-0 να προηγείται με 61-53 στο 29΄30΄΄, για να κλείσει την περίοδο στο +6 (61-55). Αξίζει ν’ αναφέρουμε πως ο Προμηθέας είχε μόλις 3/13 σουτ αυτό το δεκάλεπτο (2/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα), με την ΑΕΚ να φτάνει στους 21 πόντους από λάθη του αντιπάλου.

Στην τελευταία περίοδο φάνηκε πως θα γίνει μεγάλη μάχη για την επικράτηση, καθώς ο Προμηθέας μείωσε τα λάθη, βελτίωσε την άμυνά του και άρχισε να μειώνει σταδιακά τη διαφορά για να ισοφαρίσει σε 63-63 στο 35΄. Στο τελευταίο δίλεπτο ήταν συγκλονιστικό, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν (71-68 στο 39’) αλλά δεν υπήχε συνέχεια και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-44 (ημιχ.), 61-55, 73-68.