Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020 face book twitter you tube

Ο Προμηθέας αγχώθηκε αλλά απέδρασε νικηφόρα κόντρα στον Ιωνικό

Ο Προμηθέας αν και παραλίγο να αυτοκτονήσει, παίζοντας ψύχραιμα και έχοντας τύχη στο τέλος νίκησε εκτός έδρας με 73-69 τον Ιωνικό για την 15η αγωνιστική και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε σε μεγάλη μέρα τον Λίποβι και τoν Αγραβάνη, ενώ βρήκε και μεγάλα σουτ από τους Βαγγέλη Μάντζαρη και Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

O Προμηθέας παρότι προηγηθηκε με 54-45 στο γ΄δεκάλεπτο, δεν ειχε συνέχεδια στην αποδοσή του και στο 4ο δεκάλεπτο το  μνατς εξελιχθηκε   σε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά στο 36΄ (60-59). Η τελευταία λέξη, όμως, στον αγώνα ανήκε στον Προμηθέα που βρήκε κάποια “μεγάλα” σουτ (με Λίποβι, Μαυροκεφαλίδη και Μάντζαρη να ευστοχούν σε κρίσιμα τρίποντα) κι έφτασε σε μια δύσκολη, αλλά δίκαιη νίκη με το τελικό 73-69 , να τον διατηρεί ισόβαθμο με την ΑΕΚ στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Τα 10λεπτα: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Αρνέτ 4, Τζόουνς 22 (6/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 13 ριμπάουντ, Μπατής, Κώττας 3 (1/6 δίποντα, 1/2 βολές), Σίμπσον 14 (2), Μόμπλεϊ, Σακελλαρίου 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σάφτενααρ 4 (5 ριμπάουντ), Δημάκος 6, Κάλαχαν 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 20 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Αγραβάνης 15 (3/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1/8 σουτ), Κατσίβελης 2, Έλις 4 (5 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 3 (1/5 σουτ), Μάντζαρης 17 (3/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρόμπινσον 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας.