Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020 face book twitter you tube

Ατυχία, αστοχία και διαιτησία οδήγησαν τον Προμηθέα στην ήττα από τον Κολοσσό

Ατυχία, αστοχία και διαιτησία οδήγησαν  τον Προμηθέα στην ήττα από τον Κολοσσό

Αγωνιζόμενος για 27 λεπτά χωρίς τον Οκταβιους Ελλις που αποβλήθηκε  άδικα με ντισκαλιφιέ, η ομάδα του Προμηθέα έκανε  προσπάθεια αλλά έχασε εκτός έδρας με 73-70 από τον Κολοσσό Ρόδου για την 17η αγωνιστική αφού στη τελευταία επίθεση ήταν άστοχος ο Λίποβι σε σουτ τριών πόντων.

Η πατρινή ομάδα βέβαια έχει και αυτή την ευθύνη της αφού έχασε 9 βολές, είχε χαμηλά ποσοστά στα δίποντα (41%) και στα τρίποντα (22%) ενώ έκανε λάθη ωστόσο θα μπορούσε να είχε πάριε τη νίκη αν ηταν εύστοχος ο Ουκρανός σε 2 συνεχόμενα τρίποντα που έκανε στα τελευταία δευτερόλεπτα και πλέον πρέπει να διαχειριστεί και αυτή την ήττα που ήταν εκτός προγράμματος.

H ομάδα του Γιατρά εχει σοβαρά παραπονα από τοςυ διατητές οχι μόνο για την αποβολή του Οκτάβιους Ελις, ο οποίος πρόλαβε να παίξει μόλις 10.46΄, καθώς τέθηκε νοκ-άουτ από τους «γκρίζους» με αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή αλλά καικ για πολύ αυστηρες τεχνικές ποινές στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των Ροδιτών ήταν ο Αγκμπελέσε με 18 πόντους, με τον Κρόμα να είχε 15π. και τους Λοβ, Γκρίφιν και Μπρέιζελτον να είχαν από 10π. ο καθένας.

Στα τελευταία λεπτά εγινε πραγματικό ντέρμπι με τον Κολοσσό να έχει ελαφρύ προβάδισμα αλλά στο 39' ο Προμηθέας πλησίασε στο σουτ με τον Κασελάκη να μειώνει σε 66-64, όμως ο Κολοσσός ξέφυγε και πάλι με 70-64 μετά από καλάθι του Μπρέιζελτον αλλά και δύο βολές του Γκρίφιν μετά από ισάριθμες τεχνικές ποινές στον Προμηθέα (σε Κασελάκη και πάγκο). Στα 42'' για το τέλος ο Αγραβάνης σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε 71-70, όμως στην επόμενη κατοχή χρεώθηκε με τεχνική ποινή γιατί χτύπησε την μπάλα με το πόδι. Ωστόσο στα 38'' ο Κρομά ήταν άστοχος από τη γραμμή των βολών.

Ο Κολοσσός πήγε σε μεγάλη επίθεση με τον Λοβ να σκοράρει από τα έξι μέτρα στα 17'' για το 73-70. Ο Προμηθέας πήρε τάιμ άουτ, ωστόσο στην επιστροφή ο Λίποβι αστόχησε εις διπλούν σε σουτ τριών πόντων, καθώς μεσολάβησε δικό του επιθετικό ριμπάουντ, και η νίκη έμεινε στη Ρόδο και τον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 34-25, 55-52, 73-70.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγραβάνης 20 (2), Κασελάκης 19 (1), Λιποβι 10 (2),Χολ 5 (1), Μπαμπ 0, Μαυροκεφαλίδης 4, Μαντζαρης 3 (1), Ελλις 2, Κατσίβελής 7.