Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2020 face book twitter you tube

Ο Προμηθέας μυθικός στην Ιταλία, νίκησε την Βενέτσια και μένει στο κόλπο της πρόκρισης

Μυθική εμφάνιση έκανε η ομάδα του Προμηθέα η οποία παρά τις απουσίες (έπαιξε χωρίς 3 ξένους και τον νεο απόκτημα Μ. Τοζουνς να είναι στο πάγκο αλλά να μην αγωνίζεται) νίκησε με 70-52 εκτός έδρας την ισχυρή Βενέτσια για την 4η αγωνιστικής του ΣΤ ΄ Ομίλου του Top-16 του Eurocup και πλέον είναι στο κόλπο της πρόκρισης.

Μάλιστα η ομάδα του Γιατρά είναι πλέον στην κορυφή του ομίλου αφού με το +18 κάλυψε και το -2 της ήττας μέσα στη Πάτρα και έχει το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία από τη Βενέτσια.

Στο αγωνιστικό μέρος,  η  Πατρινή ομάδα ήταν εξαιρετική από το ξεκίνημα, με πολύ καλή άμυνα,  πήρε προβάδισμα μετά τα 2-3 πρώτα λεπτά με ένα πραγματικά απίστευτο Λουκά Μαυροκεφαλίδη και μαζί του τον Κασελάκη, προηγήθηκε με 14-12 στο τέλος του 1ου 10λεπτου. Στο 2ο δεκάλεπτο π Προμηθέας ανεβασε ακόμα πιο πολύ στροφές, με ακόμα καλύτερη άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε μεγάλο προβάδισμα και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 41-27.

Η Πατρινή ομάδα έχει πάρει το προβάδισμα σχεδόν από το ξεκίνημα με 14-12 στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου  και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας, αύξησε το προβάδισμα με 17-12,  27-18  στο 16΄ και  με 41-27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η απίστευτη εμφάνιση του Προμηθέα  συνεχίστηκε και στο β΄ ημίχρονο,  η ομάδα ήταν το μεγαλύτερο όπλο, είχε κλείσει τους Ιταλούς, είχε κερδίσει στα ριμπάουντ και σε συνδυασμό με την αστοχία, κράτησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (45-30 στο 25΄) .

Μπορεί η ομάδα του Γιατρά να έκανε 4 λεπτά να πετύχει καλάθι όμως ο Χολ βοήθησε επιθετικά και έτσι η διαφορά έμεινε σε επίπεδα ασφαλείας με το τρίτο 10λεπτο να τελειώνει με +  18 (54-36).

Στο τελευταίο 10λεπτο η Βενέτσια έκανε τη αντεπίθεση της και με τον Προμηθέα να έχει πρόβλημα στην επίθεση έκανε σερί 6-0 και μείωσε στους 12 (42-54) και στη συνέχεια στους  9 (48-57) στο 35΄.

Σε εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία του Μαυροκεφαλίδη ο οποίος με 9 σερί πόντους, ανέβασε τη διαφορά πάλι στους 18 (66-48)  στο 38΄ και ο Προμηθέας έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με 70-52.

Τα 10λεπτα: 12-24, 27-41, 54-36,  70-52.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Βάλτερ Ντε Ραφαέλε): Στόουν, Τσάπελ 12, Μπράμος 6, Ουντανό 6, Βατ 8 (βασική 5άδα), Ντέι 7, Γκάουντλοκ 2, Ντε Νικολάο 4, Ματσόλα, Τσερέλα 2, Βίντμαρ 2, Φιλόι 3 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ 16 (2τρ., 9ασ.), Λίποβι, Κασελάκης 15 (1τρ., 8ριμπ.), Αγραβάνης 3 (7ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 28 (3τρ., 13ριμπ.) (βασική 5άδα), Μπαμπ 8 (2), Μάντζαρης, Κατσίβελης, Τζόουνς.