Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018 face book twitter you tube

iek vergi

Ήττα 64-62 και αποκλεισμός από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος για τον Απόλλλωνα CARNA

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ: ΡΟΥΛΑ Θ. ΣΤΙΓΚΑ

Ήττα 64-62 και αποκλεισμός από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος για τον Απόλλλωνα CARNA. Το συγκρότημα του Δημήτρη Παπαδόπουλου πλήρωσε τα λάθη του και την αστοχία του από τη γραμμή των 6.75(3/20) και δεν μπόρεσε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Στο αγωνιστικό μέρος το ξεκίνημα ήταν μουδιασμένο και για τις δυο ομάδες με τους δυο προπονητές να ανακατεύουν την τράπουλα για να βρουν τα σχήματα που θα τους δώσουν το προβάδισμα. Μαστρογιαννοπουλος και Χείλαρης έδιναν επιθετικές λύσεις στον Απόλλωνα με το Παγκράτι να έχει άμεσα αντίδραση και από τα μισά της πρώτης περιόδου πέρασε μπροστά στο στο 9-6 για να λήξει το δεκάλεπτο 11-8 υπέρ των γηπεδούχων. Στην δεύτερη περίοδο, η αθηναϊκή ομάδα συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι το 15ολεπτο.

Η Πατρινή ομάδα βρήκε λύσεις μέσα στη ρακέτα με τον Κωστή Γόντικα και ισοφάρισε σε 20-20 για να έρθει από τον Μαστρογιαννοπουλο το προβάδισμα 20-22 στο 17'. Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Γόντικα και ένα δίποντο του Καυκή έδωσαν και πάλι προβάδισμα στο Παγκράτι (26-22) για να λήξει τελικά το ημίχρονο 33-26.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα αγωνιστικά και για τις δυο ομάδες που έμειναν χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά. Ο Απόλλων με τον Μαστρογιαννοπουλο μείωσε σε 33-30 για να έρθει η απάντηση από τους Παγκρατιώτες 36-30 και να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο 38-35. Ο Απόλλων πάλεψε για την αντεπίθεση και με κύρια επιθετική αιχμή τον Σαραντη Μαστρογιαννοπουλο προγήθηκε αρχικά με 42-43 και στο 36' με 45-48. Ο Γόντικας έγραψα το 47-50 και ο Κιτσούλης ανέβασε τη διαφορά στο +5 47-52.

Το Παγκράτι αντέδρασε και πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 53-52, 2 λεπτά πριν το φιναλε. Το Παγκράτι έτρεξε επι μέρους σκορ 6-1 και παρά το γεγονός ότι Απόλλων πλησίασε σε απόσταση αναπνοής με τρίποντα του Τσιάρα και Μαστρογιαννοπουλου (63-62) δεν μπόρεσε μα κάνει την ανατροπή γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 64-62.

Δεκάλεπτα: 11-8, 33-26, 38-35, 64-62. Παγκράτι (Χουμπαυλης): Ξιούρας 3(1), Καυκής 7(1), Γιαννίκος 12(2), Γεωργοπάπαδάκος 14(2), Τόρες, Μητσιαλος 7, Τζατζας, Λυτοπουλος 4, Φασουρας, Χριστόπουλος 11(1), Μπάνος 4, Γερονίκος 2. Απόλλων (Παπαδόπουλος): Κασπίρης, Γόντικας 16, Αποστολίδης 2, Κιτσούλης 11, Μαστρογιαννοπουλος 21(2), Χειλαρης, Παπαβασιλοπουλος, Βρμπαντς 2, Αναγνωστοπουλος 2, Μπαζίνας, Τσιάρας 8(1), Σίνης.