Δευτέρα 23 Απριλίου 2018 face book twitter you tube

Ο Προμηθέας νίκησε και προβάρει ευρωπαϊκό «κοστούμι»...

ΤΗΣ ΡΟΥΛΑΣ Θ. ΣΤΙΓΚΑ
Ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κανονική διάρκεια της Basket League έκανε ο Προμηθέας Πατρών που νίκησε χθες το βράδυ και τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 75-70. Το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά πήρε άλλους δυο πολύτιμους βαθμούς και παραμένει τρίτος στον βαθμολογικό πίνακα.
Παράλληλα πήρε και το καλύτερο δώρο από τον ΠΑΟΚ που νίκησε το Λαύριο με 92-87.
Κόντρα στον Κόροιβο Αμαλιάδας οι Προμηθείς ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν με 14-7. Ο Φαγιέ είχε κέφια στην επίθεση και έστειλε στο 8ο λεπτό τη διαφορά στο +11 (22-11) για να κλείσει η πρώτη περίοδος 22-13 υπέρ των γηπεδούχων.
Στη δεύτερη περίοδο ο Μάκης Γιατράς έριξε στο παρκέ το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Κέισι Πράδερ τη στιγμή που ο Κόροιβος Αμαλιάδας προσπαθούσε να πλησιάσει και τα κατάφερε, αφού μείωσε αρχικά σε 34-29 στο 18΄ και σε 34-32 στο 19΄ με τον Χάινς. Ο Προμηθέας αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (39-32).
Η πίεση της ομάδας του Κόροιβου συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής 39-38 στο 22’ έως εκεί όμως. Ο Προμηθέας σοβαρεύτηκε, βρήκε τα πατήματά του μέσα στο παρκέ και ξέφυγε με 10 πόντους στο 30’ (58-48).
Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (62-53 στο 34΄, 63-55 στο 35΄), όμως Κόροιβος με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε 3 λεπτά πριν από το φινάλε στους τρεις πόντους (63-60) με τρίποντο που πέτυχε ο Πόσλεϊ.
Η απάντηση όμως ήρθε από τον Γκίκα που με καλάθι και φάουλ στο 2.48΄ έφερε και πάλι τη διαφορά στο +6 (66-60). Ο Σαχπατσίδης έκανε το 66-62, όμως ο Γκίκας πέτυχε μεγάλο τρίποντο (69-62), ο Κάρσον μείωσε αμέσως σε 69-64, ο Μιλόσεβιτς με 2/2 βολές «έγραψε» το 71-64 στο 1.23΄ πριν το φινάλε. Ο Κόροιβος με τον Πόσλεϊ πλησίασε στους 3 πόντους (73-70 στα 10’’ πριν από το τέλος όμως ο Λίποβι με δύο εύστοχες βολές έγραψε το τελικό 75-70 χαρίζοντας τη νίκη στον Προμηθέα.
Τα 10λεπτα: 22-13, 39-32 (ημ.), 58-48, 75-70.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ 10 (2), Σαλούστρος 13 (1), Λίποβι 9 (1), Φαγιέ 9 (3), Τουτζιαράκης 7 (βασική 5άδα), Γκίκας 11 (1), Ελις, Μιλόσεβιτς 13 (1), Δημάκος, Πράδερ 3 (1).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Μιλιεντίγεβιτς, Ντεκόζι 24 (2), Κάρσον 14 (1), Κεμπ 4, Λάνγκφορντ 2 (βασική 5άδα), Σπυριδωνίδης 4, Σαχπατζίδης 5, Πόσλεϊ 9 (3), Χάινς 8 (1).