Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2018 face book twitter you tube

iek vergi

Τσάμπιονς Λιγκ: Οστάνδη-Προμηθέας: 84-93 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο ιστορικός αγώνας της  ομάδας μπάσκετ του Προμηθέα ο οποίος αγωνίζεται στην Οστάνδη απέναντι στην ομώνυμη ομάδα για την 1η αγωνιστική της φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα 10λεπτα: 19-19, 43-53, 63-68, .84-93.

* Με πολύ καλή εμφάνιση από τους Γκίκα, Λίποβι και Σαλούστρο η ομάδα του Προμηθέα είναι πολύ ανταγωνιστική στο 1ο δεκάλεπτο,παροτι βρέθηκε πίσω με 10-4, έκανε ενα σερί 7-0, προηγήθηκε με 11-10 και στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του 10λεπτου.

* Με όπλο την καλή άμυνα αλλά και την ευστοχία στην επίθεση, ο Προμηθέας κατάφερε να "χτίσει" μια καλή διαφορά σε αυτό το δεκάλεπτο. Αρχικά προηγήθηκε με 31-25 χάρη στον Μπράουν και στη συνέχεια με τους Γκίκα-Σαλούστρο να βρίσκουν λύσεις από τα 6.75, πρηγηθηκε με 42-32 και στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο + 10 (53-43). Είναι χαρακτηριστικό οτι η Πατρινή ομάδα στο 4ο δεκάλεπτο σημείωσε 34 πόντους.

* Η Οστάνδη μπήκε πιο δυνατά στο β΄ημίχρονο, βελτιώθηκε στην άμυνα, έκλεισε τους διαδρόμους και μειωσε στους 4 (54-58) και στο 15΄ ισοφαρισε σε 58-58 εκλμεταλευομενος κενό διάστημα για 4 λεπτα χωρίς καλαθi .O Προμηθέας όμως δεν πανικοβλήθηκε, με τον Μείερ να σημειωνει μαζεμενους πόντους, πήρε προβάδισμα με 68-60 όμως οι Βέλγοι στο τέλος της περίοδου μάζεψαν τη διαφορά στο -3.(65-68).

* Με τον Μπράουν να κάνει σπουδαίο παιχνίδι και τους Λίποβι-Γκίκα να βοηθούν, η ομάδα του Μάκη Γιατρά διατηρησε μια διαφορά ασφαλείας και έφφτασε στην ιστορική νίκη με 93-84.