Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018 face book twitter you tube

iek vergi

Ο Προμηθέας με ψυχή , νίκησε (79-77) την Ολύμπια Λιουμπλιάνας και έγραψε ιστορία με το 2Χ2

Ο Προμηθέας με ψυχή , νίκησε (79-77) την Ολύμπια Λιουμπλιάνας και έγραψε ιστορία  με το 2Χ2

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ
Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που έσπασαν… καρδιές και κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, η ομάδα του Προμηθέα έδειξε ψυχή, ήταν ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και νίκησε εντός έδρας με 79-77 την Ολύμπια Λιουμπλιάνας για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και έκανε έτσι το 2Χ2 στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς μέσα στο σπίτι της.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιατρά ήταν ο Λίποβι με 17 πόντους και πολλή δουλειά στην άμυνα (5 ριμπάουντ και 3 κλεψ.), αλλά και ο Μέιερ με 15 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφερε και ο Κασελάκης με 13 πόντους, με τον κόσμο μάλιστα να παίζει τον δικό του ρόλο στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.
ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΜΠΗΚΑΝ ΟΙ ΣΛΟΒΕΝΟΙ
Στο αγωνιστικό μέρος, η Ολύμπια μπήκε πιο δυνατά, με καλύτερες επιλογές στην επίθεση, πήρε ένα πολύ μικρό προβάδισμα (5-4), όμως ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 12-12, αλλά οι Σλοβένοι προηγηθήκαν πάλι με +5 (12-17). Η πατρινή ομάδα με τον Μέιερ να δίνει λύσεις, μείωσε στο καλάθι (15-17) και τελικά η Ολύμπια έκλεισε την πρώτη περίοδο με +3 (17-20).
Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν δυνατά και στην β΄ περίοδο, με τον Μπέγκιτς να κάνει «ζημιά» κάτω από το καλάθι και έτσι προηγηθήκαν με 25-20, όμως ο Προμηθέας με την είσοδο του Λίποβι στο 14΄ αντέδρασε, και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση μείωσε στο πόντο (31-32) στο 18. Παρολαυτά η Ολυμπιά Λουμπλιάνας με όπλο τα τρίποντα όπου είχαν εκπληκτικά ποσοστά, η Ολύμπια έκανε πάλι το +5 (33-38) το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που έληξε 37-42.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΥΣΕΙΣ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
Στο β΄ ημίχρονο είχαμε ντέρμπι, παρότι η Ολυμπια μπήκε δυνατά με τον Λάπομικ να προσθέτει και άλλα τρίποντα στο ενεργητικό της ομάδας του, η καλή άμυνα έδωσε τη δυνατότητα στον Προμηθέα να τρέξει και με τους Λίποβι-Κασελάκη ισοφάρισε σε 48-48 και πήρε προβάδισμα με 50-48 στο 24΄ για πρώτη φορά στο ματς.
H Πατρινή ομάδα μπορεί να είχε σε μεγάλη μέρα τον Λίποβι αλλά οι υπόλοιποι δεν έκανα πολλά πράγματα επιθετικά με αποτέλεσμα να συνεχιστεί το ντέρμπι (55-57, 58-59) αφού η Ολυμπιάδα είχε πλουραλισμό στην επίθεση και έτσι η γ΄ περίοδος έκλεισε με -1 (60-61).
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο 10λεπτο, ο Προμηθέας χάρη σε Λίποβι αλλά και Μειερ είχε καταφέρει να αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα (68-67, 73-70) όμως η τρίποντο βόμβα του Χολ έκανε το 76-70 στο 35΄ και αέρα 6 πόντων για πρώτη φορά.
Η Ολυμπια δεν το έβαλε κάτω, πίεσε και με τρίποντο του Λαπομικ, μείωσε στο πόντο (78-77) στο 38΄, για να γίνει το ματς πάλι ντέρμπι. Ο Μπεγκιτς χάνει 2 βολές για την Ολυμπια με το 78-77 να παραμένει, ο Χολ αστοχεί στην επόμενη επίθεση και έτσι ο Προμηθέας είχε νέα ευκαιρία με τον Μπραουν να κερδίζει φάουλ και 2 βολές αλλά να ευστοχεί μόνο στη μια (79-77).
Οι Σλοβένοι είχαν την ευκαιρία τους στην τελευταία επίθεση, ο Λαπομικ αστόχησε από τα 8 μέτρα, το 79-77 παρέμεινε και η νίκη πήγε στην Πατρινή ομάδα.
Τα 10λεπτα: 17-20, 37-42, 60-61, 79-77. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας, Σαλούστρος 2, Λίποβι 17 (4), Μέιερ 15 (3), Ελις 7 (βασική 5άδα), Μπράουν 11 (2), Τσαϊρέλης 8 (1), Χολ 6, Κασελάκης 13 (2), Γερομιχαλός.
ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑΣ (Ζόραν Μάρτιτς): Ρέινολντς 16 (4), Λάπομικ 17 (5), Λάζιτς 2, Σάμανιτς 4, Ραντούλοβιτς 6 (βασική 5άδα), Μπέγκιτς 7, Μέσιτσεκ 9, Τζόουνς 14 (1), Σάνον, Μπάντζιμ 2.