Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018 face book twitter you tube

iek vergi

Κρίμα για τον Ευρωπαίο Προμηθέα, λύγισε στο φινάλε από την Στράσμπουργκ

Κρίμα για τον Ευρωπαίο Προμηθέα,  λύγισε στο φινάλε από την Στράσμπουργκ

Κρίμα για την σπουδαία εμφάνιση του Προμηθέα ο οποίος παρότι κρατούσε τη νίκη στα χέρια του για 38 λεπτά, τελικά λύγισε στο τέλος, ξέμεινε από δυνάμεις (στοίχισαν οι απουσίες των τραυματιών Χολ και Ελλις)  και ηττήθηκε με 83-78 από την Στράσμπουργκ για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ γνωρίζοντας τη πρώτη του ήττα στην Ευρώπη.

Η Πατρινή ομάδα χάρη σε έναν εκπληκτικό Μπράουν   που εκανε μεγάλο ματς με 30 πόντους, από την αρχή ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, και με όπλο την πολύ καλή άμυνα, από το β΄δεκάλεπτο και μετά κατάφερε να χτίσει μια καλή διαφορά στο τέλος του α΄ ημίχρονου όπου προηγήθηκε με 41-29. Οι Γάλλοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά, όμως ο Προμηθέας με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, διατήρησε ένα προβάδισμα ασφαλείας στο τέλος της γ΄  περιόδου με +8 (51-59).Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 57-61 αλλά με δυο τρίποντα της Πατρινής ομάδας έγινε πάλι το +10 (57-67)  στο 33΄. Η Στρασμπουργκ πίεσε πάλι, έκλεισε τον Μπράουν, μείωσε στους 2 πόντους κάνοντας το 73-75 και ισοφάρισε σε 75-75 στο 38΄. Μετά από δραματικό δίλεπτο η Στρασμπουργκ προηγήθηκε με 81-78, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Προμηθέα που είχε κουραστεί στο τέλος με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 83-78.

Τα 10λεπτα: 16-17, 29-41, 51-59, 83-78.