Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019 face book twitter you tube

iek vergi

Παναχαϊκή από τα παλιά με λυτρωτή τον Λουμπαρδέα νίκησε (2-1) τον ΠΑΟΚ για τους «16» του Κυπέλλου και ελπίζει στο θαύμα της πρόκρισης

Παναχαϊκή  από τα παλιά με λυτρωτή τον Λουμπαρδέα νίκησε (2-1) τον ΠΑΟΚ για τους «16» του Κυπέλλου και ελπίζει στο θαύμα  της πρόκρισης

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Παναχαϊκή από τα παλιά είδαμε χθες το απόγευμα στο γήπεδο της Αγυιάς, η οποία έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο, νίκησε απόλυτα δίκαια με 2-1 τον ΠΑΟΚ για το 1ο παιχνίδι της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και αύξησε τις πιθανότητες πρόκρισης.

Η πατρινή ομάδα έκανε την καλύτερή της φετινή εμφάνιση και αυτό απέναντι σε μια ανώτερη ομάδα με πλούσιο ρόστερ που ήρθε στην Πάτρα με πολλά από τα ακριβά της αστέρια. Όμως οι κοκκινόμαυροι ήταν αυτοί που φόρεσαν  το μανδύα του πρωταγωνιστή και καταθέτοντας ψυχή υπέταξαν το δικέφαλο του Βορρά και τον υποχρέωσαν σε  ήττα μετά από 11 ολόκληρους μήνες (η τελευταία το Φεβρουάριο του 2018). Όλοι οι παίκτες της Παναχαϊκής έκαναν εξαιρετική εμφάνιση. Ο Καπούταγλης ήταν σταθερός όταν χρειάστηκε, πολλή δουλειά έγινε από Πολίμο-Τσελεπίδη στην άμυνα αλλά και Σταμόπουλο, σπουδαία εμφάνιση από Κυνηγόπουλο και Μπαστακό, αλλά θα μας επιτρέψετε να δώσουμε κάτι παραπάνω στον αρχηγό Νίκο Λουμπαρδέα που ήταν και χθες συγκλονιστικός όχι μόνο στα καθήκοντά του αλλά σαν άλλος … Πρίγιοβιτς όπλισε όπως έπρεπε στο 65΄ και έδωσε τη νίκη στην ιστορική ομάδα.

ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ 11ΑΔΑ

Στο αγωνιστικό μέρος, η Παναχαϊκή ξεκίνησε με ίδια 11άδα όπως με τα Τρίκαλα με εξαίρεση τον Παπατόλιο αντί του Κολ. Μπήκε δυνατά, προσπάθησε να παίξει από τα δεξιά με τον Κυνηγόπουλο, όμως οι χαφ του ΠΑΟΚ πίεζαν ψηλά επιδιώκοντας να γίνουν απειλητικοί και τα κατάφεραν στο 6΄ με τον Καρέλη που έκλεψε και απείλησε με σουτ που έφυγε αουτ.  Η πατρινή ομάδα δεν το έβαλε κάτω, πίεσε με την σειρά της, έπαιξε με τα δεξιά όπως συνηθίζει  και «απάντησε» τις καλές στιγμές με την ευκαιρία του Κυνηγόπουλου στο 12΄ που έδιωξε ο Πασχαλάκης με δυσκολία. Η συνέχεια ήταν ισορροπημένη για τις δυο ομάδες, ναι μεν ο ΠΑΟΚ είχε μια ελαφριά πρωτοβουλία αλλά χωρίς να απειλεί και χωρίς η πατρινή ομάδα να κλειστεί στα καρέ της με αποτέλεσμα να είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και εκεί έκανε τη «ζημιά» στο 35΄.

ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΙ 1-0

Στο συγκεκριμένο λεπτό, μετά από κλέψιμο της μπάλας, ο Μπαστακός που έδωσε στον Κυνηγόπουλο,  αυτός έκανε το σουτ, έδιωξε ο Πασχαλάκης και ο Μπαστακός έκανε το 1-0 βάζοντας «φωτιά» στην Αγυιά.Το 1-0 δεν άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης, η Παναχαϊκή είχε ασφυκτικό πρέσινγκ, ο ΠΑΟΚ δεν έδειξε έτοιμος να βρει λύση στο πρέσινγκ των κοκκινόμαυρων οι οποίοι σε κάθε παίκτη έβγαιναν 2 παίκτες πάνω τους. Χαρακτηριστικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι ακόμα και μετά το 1-0, διατήρησαν μια φλύαρη υπεροχή χωρίς να καταφέρουν να κάνουν ούτε ...μισή ευκαιρία και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.Για τους φίλους των αριθμών να σας πούμε ότι στο α΄ ημίχρονο η Παναχαϊκή είχε τρεις τελικές εντός εστίας και ο ΠΑΟΚ καμία.

Ο ΠΑΟΚ ΜΠΗΚΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ Ο ΠΑΟΚ

Μπήκε πιο δυνατά στο β΄ ημίχρονο, παίζοντας από το αριστερά με τον Γουαρντα να είναι πιο δραστήριος, πίεσε για το γκολ και αφού προειδοποίησε στο 54΄ με το Σακχοφ, πέτυχε γκολ στο 56΄ με την κεφαλιά του Καρέλη για το 1-1. Αν και κάποιος θα περίμενε πως η Παναχαϊκή θα τα χάσει μετά την ισοφάριση γελάστηκε. Συνέβη το αντίθετο, οι παίκτες δεν πανικοβλήθηκαν, συνέχισαν να πιέζουν, βγήκαν μπροστά και πίεσαν στο ίδιο μοτίβο για το γκολ. Το 59΄ η κίνηση του Οφρυδόπουλου να βάλει τον Κολ αντί του κουρασμένου Αργυρόπουλου βοήθησε αφού έδωσε τρεξίματα στην Παναχαϊκή που μπόρεσε να βγει μπροστά και σε μια ανύποπτη φάση να έρθει το 2ο γκολ.Η δουλειά έγινε με τους …αμυντικούς καθώς ο Πολίμος έκανε τη σέντρα, ο Λουμπαρδέας ξεχάστηκε από την άμυνα  του ΠΑΟΚ και με ένα άπιαστο σουτ στο 65΄ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Ο Λουτσέσκου αντέδρασε άμεσα, έριξε στο ματς τους Πέλκα και Μπισεσβάρ αλλά και πάλι δεν κατάφερε πολλά πράγματα πέρα από την ανούσια υπεροχή καθώς οι παίκτες της Παναχαϊκής δεν άφηναν κανένα περιθώριο. Στα τελευταία λεπτά όπως ήταν λογικό ο ΠΑΟΚ πίεσε την Παναχαϊκή που κλείστηκε αλλά χωρίς να πανικοβληθεί, απαντούσε στα βαθιές μπαλιές των παικτών του ΠΑΟΚ και με εξαίρεση την ευκαιρία στο 91΄ όταν ο Πολίμος πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Καρέλη δεν υπήρχε άλλη ευκαιρία και έτσι το τελικό 2-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Πλέγας, Αργυρόπουλος (59΄ Κολ), Ελευθεριάδης ( 66΄ Καρατσανάκοφ), Μπαστακός (82΄ Μωραΐτης), Σταμόπουλος, Παπατόλιος, Λουμπαρδέας, Κυνηγόπουλος, Τσελεπίδης.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Μαλεζάς, Τόσκα, Κίτσιου, Μαουρίτσιο (81΄ Ζαμπά), Σακχοφ, Λημνίος, Ελ Καντουρί, Γουάρντα (65΄ Πέλκας) και Καρέλης.