Τρίτη 20 Αυγούστου 2019 face book twitter you tube

Η Παναχαϊκή ακίνδυνη επιθετικά, ήρθε ισόπαλη με τον Αιγινιακό και «πέταξε» δύο βαθμούς

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Το γνωστό πρόβλημα της φετινής Παναχαϊκής έκανε πάλι την εμφάνισή του καθώς χθες παρά την καλή της εμφάνιση ήρθε εκτός έδρας ισόπαλη 0-0 με τον ουραγό Αιγινιακό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της football league,  χάνοντας 2 πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της ανόδου αλλά παραμένοντας στην 4η θέση.

Το γήπεδο ήταν πραγματικό χωράφι αλλά αυτό δεν αποτελεί μια ιδιαίτερη δικαιολογία καθώς μπορεί οι παίκτες του Οφρυδόπουλου να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά με εξαίρεση 2-3 ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Η ομάδα της Κατερίνης κράτησε το μηδέν και πήρε 1 σημαντικό βαθμό ενώ σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Σούλης που είπε «όχι» σε τουλάχιστον 3 ευκαιρίες. Κρίμα πάντως γιατί μετά τα χθεσινά αποτελέσματα, μπορεί μεν η Παναχαϊκή να διατηρείται στην 4η θέση της βαθμολογίας όμως έχασε ευκαιρία να βρεθεί σε απόσταση βολής από την 3η Κέρκυρα και την 2ο Απόλλωνα Λάρισας. Στο αγωνιστικό μέρος, η Παναχαϊκή κατέβηκε με αλλαγές στην 11άδα καθώς στη θέση των τιμωρημένων Αργυρόπουλου, Πλέγα, ξεκίνησαν οι Μουστακόπουλος-Φουρλάνος με τους υπολοίπους να παραμένουν ίδιοι, δηλαδή τετράδα στην άμυνα οι Πολίμος, Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης και Σταμόπουλος, και τριάδα στην επίθεση οι Κυνηγόπουλος, Μπαστακός και Ελευθεριάδης με τον Κολ να ξεκινά ως «10άρι». Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικού χαρακτήρα με τον Αιγινιακό μετά το 20΄ να μπαίνει πιο δυνατά χωρίς όμως τις πολλές φάσεις με το παιχνίδι να γίνεται κυρίως στο κέντρο.Από το ανούσιο α΄ ημίχρονο ξεχώρισε η διπλή χαμένη ευκαιρία του Αιγινιακού στο 36΄ όταν στα σουτ των Παπαδόπουλου και Βλαχομήτρου ο Σούλης είπε όχι και στο 40΄ η μοναδική καλή στιγμή από πλευράς Παναχαϊκής με την Κεφαλιά του Κυνηγόπουλου και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το σφύριγμα του α΄ ημιχρόνου.

ΜΑΧΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΣΕΙΣ

Στο β΄ ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, οι δυο ομάδες είχαν κλείσει πολύ καλά τα κενά τους και έψαχναν σε αντεπιθέσεις το γκολ με τα πρώτα λεπτά να παίρνουν πάλι χωρίς ουσία και το 0-0 να παραμένει.Μετά το 55΄ ο Αιγινιακός ανέβασε πάλι στροφές και παίζοντας από τα άκρα πίεσε για το γκολ χάνοντας μάλιστα ευκαιρία στο 57΄ όμως πάλι ο Σούλης κράτησε το μηδέν.

ΔΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ  ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ

Ο τεχνικός της Παναχαϊκής βλέποντας το 0-0 να παραμένει αποφάσισε να επέμβει στο ματς, στο 58΄εκανε διπλή αλλαγή καθώς έριξε στο ματς τους Μαυριά και Παπατόλιο, αντί των Κολ και Μουστακόπουλου για να τονώσει το κέντρο. Παρά τη διπλή αλλαγή η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, η Παναχαϊκή είχε μια ελαφριά πρωτοβουλία αλλά μέχρι εκεί αφού δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων όμως το μοναδικό που βρήκε ήταν μια καλή στιγμή με ένα σουτ του Παπατόλιου. Ο Οφρυδόπουλος στο 75΄εριξε στο ματς και τον Μωραΐτη αντί του Μπαστακού για να τονώσει την επιθετική γραμμή αλλά και πάλι δεν έγινε κάτι ουσιαστικό με την Παναχαϊκή να έχει μια ελαφριά πρωτοβουλία.Στα τελευταία λεπτά οι κοκκινόμαυροι πίεσαν ακόμα πιο πολύ αλλά η καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τον τραγικό αγωνιστικό χώρο δεν μπορούσαν  να απειλήσουν ιδιαίτερα και το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Μπεκιάρη.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Τζεμ Καρατζά): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος, Γιαλαμούδης, Πετρούσης, Ζήσης, Βελκοσκι, Γρανάδος (52’ Σοφιάνης), Πολύζος, Παπαδόπουλος (86’ Κούστα), Βλαχομήτρος, Τσολακίδης (75’ Ζαννάκης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Φουρλάνος, Μουστακόπουλος (58’ Παπατόλιος), Κολ (58’ Μαυριάς), Ελευθεριάδης, Μπαστακός (76’ Μωραΐτης), Κυνηγόπουλος.

· Χωρίς λάθη η διαιτησία του Μπεκιάρη (Καρδίτσας) όπως και των βοηθών του Στεφανή-Βογιατζή, αμφότεροι του συνδέσμου Καρδίτσας.