Κυριακή 5 Απριλίου 2020 face book twitter you tube

Η Παναχαϊκή ηττήθηκε (4-1) από την ανώτερη Οστάνδη, δοκιμές και συμπεράσματα από τον Μιλόσεβιτς

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Την διαφορά δυναμικότητας από την ανώτερη και πιο έτοιμη Οστάνδη και τα κενά που έχει στο ρόστερ της διαπιστώσαμε χθες στην ομάδα της Παναχαϊκής, η οποία έχασε με 4-1 από τους Βέλγους στο 3ο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.

Ο τεχνικός της ομάδας Μιλόσεβιτς έκανε και χθες πολλές δοκιμές, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους, είδε πού πονά η ομάδα, έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Άλλωστε αυτός είναι ο στόχος των φιλικών. Χθες είδαμε για μια ακόμα φορά πως θέλει ενίσχυση ειδικά στην επίθεση όπου δημιουργήθηκαν ευκαιρίες αλλά μπήκε μόνο ένα γκολ και αυτό από το αμυντικό ενώ στα θετικά είναι πως μπόρεσε να βγάλει φάσεις.

ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ 2-0 ΣΕ ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ

Στο αγωνιστικό μέρος, το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την πατρινή ομάδα η οποία δεν άντεξε στη πίεση των γηπεδούχων με την Οστάνδη να βρίσκει κενά στην άμυνα και μέσα σε τρία λεπτά να κάνει το 2-0.Το 1-0 στο 11΄και το 2-0 στο 13΄ έκαναν την Παναχαϊκή να αντιδράσει και στο 22΄ με κεφαλιά του Τσελεπίδη (μετά από κόρνερ του Λινάρδου), έκανε  το 2-1.Οι κοκκινόμαυροι στη συνέχεια είχαν την πρωτοβουλία την κινήσεων και πίεζαν την Οστάνδη χάνοντας μάλιστα και κλασικές ευκαιρίες. Ισοφάρισαν στο 30΄με τον Μωραΐτη και στο 35΄με τον Κυνηγόπουλο αστοχώντας από κοντά προ κενής εστίας με αποτέλεσμα το 2-1 να παραμείνει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο η πατρινή ομάδα ξεκίνησε με την ίδια 11άδα με μοναδικές εξαιρέσεις το Βασιλικόπουλο αντί του Σταμόπουλου και του Advic αντί του Τσελεπίδη με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά και να πιέζουν φτάνοντας στο 3-1 στο 51΄. Ο Μιλόσεβιτς στο 57΄άλλαξε σχεδόν όλη την 11άδα αφού κράτησε στο ματς μόνο τους Μάρκοβιτς-Πατάπη. Μπήκαν οι Ατανάκοβιτς, Παπατόλιος, Πατρώνης, Ντανίλο, Βαρσαμίδης, Μασούρας και Αντωνακόπουλος για να γίνουν νέες δοκιμές. Η ομάδα του Μιλόσεβιτς παρά τις αλλαγές κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα χάνοντας πάλι ευκαιρίες. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η ποιότητα της Οστάνδης έφερε και 4ο γκολ στο 89΄ με αυτογκόλ του Advic που έκανε το 4-1 που ήταν και τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Μιλόσεβιτς): Σούλης, Πατάπης, Σταμόπουλος (46΄ Βασιλικόπουλος), Markovic, Τσελεπίδης ( 46΄Advic), Μουστακόπουλος, Μαυριάς, Λινάρδος, Μωραΐτης, Κυνηγόπουλος, Madsen. Μετά το 57΄η 11αδα ηταν οι Ατανάκοβιτς, Μαρκοβιτς, Πατάπης , Βασιλικόπουλος, Advic, Παπατόλιος, Πατρώνης, Ντανίλο, Βαρσαμίδης, Μασούρας, Αντωνακόπουλος.

· Στο χθεσινό φιλικό δεν αγωνίστηκαν οι Πολίμος, Καπούταγλης και ο Σκωτσέζος υπό δοκιμή Άντερσον.