Τρίτη 20 Αυγούστου 2019 face book twitter you tube

Καλή εμφάνιση έκανε χθες η Παναχαϊκή, ισοπαλία εκτός έδρας επί του Αστέρα κι άφησε υποσχέσεις

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Με δεδομένο πως ακόμα βρίσκεται περίπου στη μέση της προετοιμασίας και αντιμετώπιζε πιο έτοιμο αντίπαλο, η ομάδα της Παναχαϊκής έκανε καλή εμφάνιση και ήρθε ισόπαλη εκτός έδρας με 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο φιλικό που έδωσε στην Ελλάδα.Η πατρινή ομάδα στάθηκε και λίγο άτυχη καθώς προηγήθηκε στο 74΄ με τον Αντωνακόπουλο και δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 89΄με τον Τασούλη, αν και οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να πέτυχουν γκολ και είδαν δύο δοκάρια.

Πάντως σε κάθε περίπτωση οι κοκκινόμαυροι εκτός από διάθεση, έδειξαν θετικά στοιχεία, ειδικά στο α΄ ημίχρονο όπου δημιούργησαν καλές ευκαιρίες χωρίς να έρθει το γκολ. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως η πατρινή ομάδα δεν χρειάζεται ακόμα ενίσχυση σε συγκεκριμένες θέσεις όμως σε κάθε περίπτωση η νίκη απέναντι σε μια πιο έτοιμη ομάδα αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια.Ο Μιλόσεβιτς ξεκίνησε θεωρητικά με την καλή του 11άδα με εξαίρεση το νεαρό Βαρσαμίδη που ξεκίνησε αντί του Κολ και έπαιξε ως «10άρι» με το μικρό να αφήνει καλές εντυπώσεις. Στις υπόλοιπες θέσεις, ο Σούλης κάτω από τα δοκάρια, στο κέντρο της άμυνας οι Κοτσώνης-Τσελεπίδης, στα άκρα οι Σταμόπουλος- Πολίμος, στη μεσαία γραμμή οι Παπατόλιος, Βαρσαμίδης και Μαυριάς και στην επιθετική τριάδα οι Μωραΐτης-Κυνηγόπουλος- Σιατραβάνης.

ΜΠΗΚΕ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ

Στο αγωνιστικό μέρος, η Παναχαϊκή ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο 4΄ είχε μεγάλη ευκαιρία αλλά ο Μαυριάς σε θέση τετ α τετ νικήθηκε από τον αντίπαλο πορτιέρο ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αστέρας είχε δοκάρι.  Γενικότερα το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Η πατρινή ομάδα συνέχιζε να πιέζει, απείλησε για το γκολ στο 13΄, όταν ο Κοτσώνης έπιασε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων πριν η μπάλα περάσει προς την εστία. Συγκεκριμένα ο Αστέρας Τρίπολης: στο 16΄ έψαξε το γκολ με το μακρινό σουτ του Ιγκλέσιας όπου η μπάλα πήγε λίγο άουτ. Στο 23΄ είχε μεγάλη ευκαιρία πάλι ο Ιγκλέσιας, έκανε την καρφωτή κεφαλιά αλλά έδιωξε ο Σούλης και στο 39΄ μετά από κόρνερ ο Τζήμας έκανε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Σούλης.

ΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Ο Σερβοβόσνιος τεχνικός  έκανε αλλαγές με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, έβαλε τον Ατανάκοβιτς αντί του Σούλη και τον Κολ αντί του Βαρσαμίδη με την πατρινή ομάδα να συνεχίζει να στέκεται αρκετά καλά, να έχει κλείσει τους διαδρόμους στην άμυνα και παράλληλα να προσπαθεί να βγει σε αντεπιθέσεις με το 0-0 να παραμένει. Στο 63΄ ο προπονητής έκανε μαζεμένες αλλαγές, μπήκαν στο ματς οι Αντωνακόπουλος, Πατάπης, Βασιλικόπουλος, Πατρώνης, Μασούρας και Μουστακόπουλος και βγήκαν οι Παπατόλιος, Μαυριάς, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Μωραΐτης και Κυνηγόπουλος.

ΔΟΚΑΡΙ, ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ

Το τελευταίο 20λεπτο τα είχε όλα, οι μαζεμένες αλλαγές χάλασαν λίγο τη συνοχή της κοκκινόμαυρης ομάδας η οποία όμως είχε καλή παρουσία ειδικά στην αμυντική της γραμμή αφού δεν επέτρεπε στους παίκτες του Αστέρα να πλησιάσουν με αξιώσεις στα καρέ με εξαίρεση στο 71΄όταν οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Φερνάντεζ. Σε μια από τις αντεπιθέσεις της πατρινής ομάδας ήρθε το γκολ, μετά από σέντρα ο Αντωνακόπουλος εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα και με σουτ έκανε το 0-1 στο 75΄.Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν για το γκολ όμως οι κοκκινόμαυροι κράτησαν το 0-1.Όσο περνούσε ο χρόνος τόσο αυξανόταν η πίεση με αποτέλεσμα ο Αστέρας να ισοφαρίσει στο 89΄ με την κεφαλιά του Τασούλη σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής, Άνχελ, Ματρικάρντι, Αντζουλάς, Βλάχος, Μπέλοκ, Μόρχα Φερνάντεθ, Ιγκλέσιας, Μαρκ Φερνάντεθ, Τζίμας, Κρέσπι.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Μιλόσεβιτς): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Κοτσώνης, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Μαυριάς, Σιατραβάνης, Μωραΐτης, Βαρσαμίδης, Κυνηγόπουλος. Στο β΄ ημίχρονο έπαιξαν οι Αντωνακόπουλος, Πατάπης, Βασιλικόπουλος, Πατρώνης, Μασούρας, Κολ, Ατανάκοβιτς και Μουστακόπουλος.

Το φιλικό σφύριξε ο Μανούχος (Αργολίδας) με βοηθούς τους Αχαιούς Μεϊντανά και Μπαλτά.