Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019 face book twitter you tube

Η Παναχαϊκή ήρθε ισόπαλη (2-2-) με τον Απόλλωνα Σμύρνης, θέματα στην άμυνα, κρατά την αντίδραση

ΤΟΥ  ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Μέτριος ήταν ο βαθμός που πήρε χθες η νέα Παναχαϊκή, η οποία βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 12΄,όμως έκανε την μερική ανατροπή και ήρθε ισόπαλη 2-2 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο φιλικό στην Αγυιά που αποτέλεσε πρόβα τζενεράλε πριν από τα επίσημα παιχνίδια.

Η πατρινή ομάδα μπήκε νωθρά και έδειξε πως είχε θέματα στην άμυνα αφού ο αντίπαλος με τρεις φάσεις πέτυχε 2 γκολ. Ακόμα χρειάζεται δουλειά για να βρει ρυθμό ωστόσο από το χθεσινό φιλικό κρατά την αντίδραση αλλά και την εικόνα κυρίως στο β΄ ημίχρονο που ήταν πιο κινητική και έδειξε πως μπορεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο.

Η 11ΑΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ

Στο αγωνιστικό μέρος, η Παναχαϊκή ξεκίνησε με την 11άδα που έχει προβάδισμα για τα επίσημα παιχνίδια. Κάτω από τα δοκάρια ο Σούλης, στα άκρα της άμυνας οι Πολίμος-Σταμόπουλος, στο κέντρο της άμυνας οι Τσελεπίδης-Κοτσώνης, στη μεσαία γραμμή οι Υμεράι, Κολ και Παπατόλιος, και η τριάδα της επίθεσης Μωραΐτης,  Σιατραβάνης, Κυνηγόπουλος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Απόλλωνα Σμύρνης καθώς  με το ...καλημέρα, ο Μπλαζιτς βρήκε τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή και την έστειλε στο δεξί «Γ» για να κάνει το 0-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βρήκαν μπροστά, έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 11΄για να ισοφαρίσουν και στο επόμενο λεπτό ο Απόλλων Σμύρνης έκανε το  0-2 με την κεφαλιά του αμαρκάριστου στην περιοχή Μάρκοβιτς. Η Παναχαϊκή φάνηκε επηρεασμένη από το γεγονός πως βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ, όμως στη συνέχεια βγήκε μπροστά και προσπάθησε να βρει διάδρομο απέναντι στους φιλοξενούμενους που είχαν οπισθοχωρήσει με το χρόνο όμως να περνά. Οι κοκκινόμαυροι ανέβασαν την απόδοσή τους και παίζοντας κυρίως από τα αριστερά, έκαναν φάσεις με αποτέλεσμα να μειώσουν στο 34΄ με το γκολ του Σιατραβάνη ο οποίος με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 1-2. Το γκολ ανέβασε την ψυχολογία της Παναχαϊκής που αύξησε την πίεσή της για ένα ακόμα γκολ και μάλιστα είχε 1-2 καλές στιγμές αλλά χωρίς να φτάσει στο τέρμα με το 1-2 να παραμένει μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΥΡΟΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Στο β΄ ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγές. Η πατρινή ομάδα παίζοντας πάλι από τα άκρα προσπάθησε να σπάσει την αντίπαλη άμυνα και είχε ευκαιρία στο 54΄ με τον Σιατραβάνη  όμως το 1-2 παρέμεινε. Στο 61΄ ο Απόλλων έκανε 5 μαζεμένες αλλαγές και μετά από λίγα λεπτά έγιναν αλλαγές και σ την Παναχαϊκή. Στο 65΄ μπήκε ο Λινάρδος αντί του Υμεράι, στο 67΄ ο Όρλαντιτς αντί του Μωραΐτη, ώστε να δώσει πνοή στην επίθεση της Παναχαϊκής η οποία πράγματι στο 69΄ ισοφάρισε με το γκολ του Κυνηγόπουλου που προήλθε από εκτέλεση φάουλ του Σιατραβάνη.  Μετά το 2-2, ήταν η σειρά του Απόλλωνα να βγει μπροστά και να ψάξει ένα γκολ με τους φιλοξενούμενους να παίζουν κυρίως από τον άξονα όμως η Παναχαϊκή απειλούσε με αντεπιθέσεις για ένα τρίτο γκολ. Οι δυο προπονητές έκαναν και άλλες αλλαγές και έτσι ο ρυθμός του αγώνα κρατήθηκε σε υψηλό τέμπο με τον Απόλλωνα Σμύρνης να έχει πρωτοβουλία των κινήσεων και στα τελευταία λεπτά να δημιουργεί κινδύνους (όπως στο 87΄με το σουτ του Τόμας που πήγε άουτ) αλλά η άμυνα της Παναχαϊκής ανταποκρίθηκε και έτσι το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Μετά το 25΄ όλοι οι παίκτες της Παναχαικης ανέβασαν την απόδοση τους ωστόσο αυτοί που ήταν ένα κλικ πιο πάνω ήταν οι Σιατραβάνης, Κολ, Σταμόπουλος και Τσελεπίδης ενώ καλά στοιχεία έδειξε και ο Ορλαντις στο ντεμπούτο το του με τη κοκκινόμαυρη φανέλα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Μιλόσεβιτς): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Κολ, Υμεράι (65΄Λινάρδος), Σιατραβάνης, Παπατόλιος (82΄Ιντζόγλου), Κυνηγόπουλος (72΄ Μασούρας), Κοτσώνης (82΄Ρουγκάλας), Μωραΐτης (67΄ Ορλαντιτς), Τσελεπίδης.

ΑΠΟΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Παπαδόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Ζησόπουλος, Κύργιας, Χουχούμης, Κυριακίδης, Λάγος, Παυλίδης, Μπλάζιτς, Τόμας, Μπαστιάνος, Μαρκόφσκι.

•Το  χθεσινό φιλικό σφύριξε ο Π. Καδδάς με βοηθούς τους Οικονόμου και Ζούλη, άπαντες από το σύνδεσμο Αχαΐας.