Δευτέρα 6 Απριλίου 2020 face book twitter you tube

Δοκιμές και συμπεράσματα για την Παναχαϊκή στο φιλικό με τον Απόλλων Σμύρνης

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Αν και αγωνίστηκε με πολλές απουσίες, η ομάδα της Παναχαϊκής στάθηκε ικανοποιητικά απέναντι στην ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης παρότι έχασε με 3-1 στο φιλικό παιχνίδι που έγινε χθες στην Ριζούπουλη στην προσπάθεια των δύο ομάδων να κρατηθούν σε ένα επίπεδο λόγω διακοπής πρωταθλήματος.

Από την πατρινή ομάδα έλειπαν συνολικά 8 παίκτες, οι τραυματίες Κολ, Μαυριάς και Ρουγκάλας, ο Κυνηγόπουλος που ταξίδεψε στο Κιλκίς λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων αλλά και οι Όρλαντιτς, Πολίμος, Τσελεπίδης και Παπατόλιος οι οποίοι έμειναν στην Πάτρα για να ξεκουραστούν όπως υποστήριξε η ΠΑΕ. Αυτό οδήγησε τον Γιοβάνοβιτς να ξεκινήσει στην αποστολή και τον νεαρό Τάρναρη για να συμπληρώσει 18άδα ωστόσο είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε πολλούς νεαρούς και να κάνει δοκιμές. Η 11άδα που ξεκίνησε χθες ήταν σχεδόν ανάγκης αφού σε αυτή συμμετείχαν οι νεαροί Πατάπης, Βασιλικόπουλος, Μουστακόπουλος, Μασούρας και οι Ατανάκοβιτς, Κοτσώνης, Υμεράι, Αντωνακόπουλος, Σιατραβάνης, Λινάρδος και Ιντζόγλου.

ΜΕ  ΠΟΛΛΑ ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ Η 11ΑΔΑ

Παρότι η 11άδα αγωνίστηκε μαζί για πρώτη φορά, ήταν ανταγωνιστική και στεκόταν απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης. Μάλιστα είχε και ορισμένες ευκαιρίες για να σκοράρει. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν στο 16΄ όταν ο Λινάρδος έκανε το σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η άλλη στο 28' όταν ο Σιατραβάνης έπιασε καλό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Αναγνωστόπουλος έπεσε και μπλόκαρε… Ο Απόλλων στο 26΄ άνοιξε το σκορ με τον Βάρκα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε κενό στην άμυνα κάνοντας το 1-0, όμως η πατρινή ομάδα δεν το έβαλε κάτω.Οι κοκκινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν, ο Σιατραβάνης κέρδισε πέναλτι στο 43΄, το εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 1-1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

ΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Στο β΄ ημίχρονο, η πατρινή ομάδα με τον νεαρό Πατρώνη να παίρνει τη θέση του Μασούρα, προσπάθησει αλλά χωρίς  επιτυχία αφού ο Απόλλων Σμύρνης είχε κερδίσει τη μάχη της μεσαίας γραμμής.Μετά το 60΄ ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς και τους Μωραΐτη-Σταμόπουλο με την Παναχαϊκή ισορροπεί τον ρυθμό  και να έχει καλή ευκαιρία στο 64΄με τον Σιατραβάνη που έκανε σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 75΄ ο  Βουο του Απόλλωνα έκανε σουτ μέσα από την περιοχή και έγραψε το 2-1. Στα λεπτά που απέμεναν η ομάδα του Γιοβάνοβιτς βγήκε μπροστά και προσπάθησε για το γκολ όμως δεν τα κατάφερε καθώς έγιναν και άλλες αλλαγές με τους νεαρούς Βαρσαμίδη και Λιμάτσι να μπαίνουν στο ματς, ώστε να πάρουν χρόνο συμμετοχής με τον Απόλλωνα Σμύρνης να πετυχαίνει και άλλο γκολ στις καθυστερήσεις με τον  Γιαννιτσάνη που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΓΙΟΒΑΝΟΒΙΤΣ: «ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ»

Μετά το τέλος έκανε δηλώσεις ο υπηρεσιακός προπονητής Μ. Γιοβάνοβιτς ο οποίος είπε: «Παίξαμε ένα καλό παιχνίδι αλλά χάσαμε με 3-1.Αν εξαιρέσουμε το τελευταίο 20λεπτο που δεν ήμασταν τόσο καλοί, στο υπόλοιπο διάστημα ήμασταν ανταγωνιστικοί και ήταν ένα καλό τεστ για να τσεκάρουμε τους παίκτες του ρόστερ. Σήμερα αφήσαμε ορισμένους βασικούς παίκτες εκτός για να ξεκουραστούν λίγο και δώσαμε ευκαιρίες σε ορισμένα νέα παιδιά που δεν είχαν παίξει πολύ. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια αλλά όχι από το αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε».Ο Σέρβος πήρε θέση και για τα όσα γράφτηκαν σχετικά με το επεισόδιο που έγινε στην προπόνηση της ομάδας. «Θέλω να κάνω ένα σχόλιο επειδή διάβασα ορισμένα πράγματα στον Τύπο. Η πειθαρχία στην ομάδα μας είναι σε μεγάλο βαθμό  και όσα γράφτηκαν δεν είναι αληθινά» είπε ο Γιοβάνοβιτς.

Παναχαϊκή: Ατανάκοβιτς, Βασιλικόπουλος (60΄ Σταμόπουλος), Μουστακόπουλος (90′ Ταρνάρης), Πατάπης (78΄Λιμάτσι), Κοτσώνης, Ιντζόγλου, Μασούρας (46΄Πατρώνης), Σιατραβάνης, Λινάρδος (86΄Βαρσαμίδης), Ιμεράι, Αντωνακόπουλος (60′ Μωραΐτης).