Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2019 face book twitter you tube

Αυτή τη φορά το πλήρωσε…- Η Παναχαϊκή ήταν κακή μέχρι το 30΄ και έτσι έχασε (2-1) εκτός από τον Εργοτέλη, πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Τη μια φορά στη Λάρισα έκανε ανατροπή, τη 2η φορά στη Δράμα το ίδιο, αλλά χθες η ομάδα της Παναχαϊκής πλήρωσε το κακό ξεκίνημα στο πρώτο 30λεπτο και έχασε εκτός έδρας με 2-1 από τον Εργοτέλη στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2 γνωρίζοντας την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Η πατρινή ομάδα παρότι ανέβασε την απόδοσή της από το 35΄και μετά, έκανε ευκαιρίες όμως δεν είχε καλά τελειώματα. Έλειπε και ο Σιατραβάνης που είναι από τους μπουκαδόρους της ομάδας και έτσι παρά την προσπάθεια, ήρθε η ήττα που την κρατά στην 2η θέση της βαθμολογίας αλλά με 1 παιχνίδι περισσότερο.

Οι κοκκινόμαυροι πάντως εφόσον θέλουν να παραμείνουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας θα πρέπει να βρουν τρόπο να λύσουν το θέμα με το νωθρό ξεκίνημα αλλά και τα τελειώματα στην επίθεση.

ΟΙ ΜΑΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΤΑΠΗΣ ΣΤΗΝ 11ΑΔΑ

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε με την αναμενόμενη 11άδα, τον Πατάπη να παίρνει τη θέση του τραυματία Ρουγκάλα στο κέντρο και τη θέση του επίσης τραυματία Σιατραβάνη, πήρε ο Μαυριάς.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν κυρίως αναγνωριστικού χαρακτήρα όμως μετά το πρώτο 10λεπτο, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απειλητικοί και στο 12΄ είχαν ευκαιρία όταν ο Κουατενγκ μπήκε από αριστερά στην περιοχή και την ώρα που ετοιμαζόταν να κάνει το σουτ, ο Πατάπης εδίωξε με προβολή.

Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΔΥΟ ΓΚΟΛ  ΣΕ 11 ΛΕΠΤΑ

Ο Εργοτέλης  άνοιξε το σκορ στο 17΄ με τον Ροβίθη ο οποίος λίγο έξω από την περιοχή του Σούλη με μακρινό σουτ έκανε το 1-0.

Παραλίγο η πατρινή ομάδα να απαντήσει άμεσα, καθώς στο 19΄ ο Κυνηγόπουλος βρήκε χώρο αλλά ο Κατσιμήτρος με διπλή προσπάθεια, κατάφερε να μπλοκάρει.

Οι κοκκινόμαυροι προσπάθησαν να ισορροπήσουν μετά το 1-0 όμως υπήρχε πρόβλημα στη μεσαία γραμμή όπου ήταν φανερή η έλλειψη του Σιατραβάνη την ώρα που ο Κολ ήταν κλεισμένος.

Οι γηπεδούχοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και σε μια από αυτές έγινε πάλι ζημιά. Συγκεκριμένα στο 27΄ ο Έφορντ έβγαλε πάσα στον Κουατενγκ ο οποίος με προβολή και παρά την προσπάθεια του Σούλη, την έστειλε στα δίχτυά για το 2-0.

Η ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ, ΟΙ ΔΥΟ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ

Μετά το 2-0 η ομάδα του Μπαξεβάνου αντέδρασε και βγήκε μπροστά, η πρώτη καλή στιγμή για τους κοκκινόμαυρους ήταν στο 33΄ που ο Κολ έκανε μπαλιά-τρύπα στην άμυνα του Εργοτέλη αλλά  ο Μαυριάς δεν μπόρεσε να κοντρολάρει.

Μετά το 35΄ η πατρινή ομάδα ανέβασε αισθητά την απόδοσή της, με τον Κολ να παίρνει πρωτοβουλίες και στο 38΄ειχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κυνηγόπουλος πάσαρε στον Πολίμο μέσα στην περιοχή, εκείνος με τη σειρά του έδωσε στον Μαυριά, ο οποίος δοκίμασε το σουτ που κατέληξε λίγο πάνω από την εστία.

Η 2η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 40΄ όταν η μπάλα πήγε στο Μαυριά μέσα στην περιοχή και αυτός έκανε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Μια του κλεφτή, δυο του κλέφτη και η 3η ήταν και η τυχερή αφού στο 43΄η πατρινή ομάδα πέτυχε γκολ όταν μετά από ωραίο συνδυασμό του Κολ με τον Μωραΐτη ο τελευταίος έκανε άψογο πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Μάλιστα στην εκπνοή του ημιχρόνου οι κοκκινόμαυροι παραλίγο να πετύχουν και άλλο γκολ όταν ο Μαυριάς έκανε το σουτ από διαγώνια θέση αλλά έδιωξε με ο Κατσιμήτρος για να μείνει το 2-1 στο ημίχρονο.

ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Η πατρινή ομάδα μπήκε δυνατά και στο β΄ ημίχρονο, ήταν καλύτερη από τον Εργοτελη κι είχε την κατοχή ψάχνοντας τρόπο να βάλει και άλλο γκολ.

Με τον Κολ να είναι ο ακρογωνιαίος λίθος όλης της δημιουργίας, στο 59΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία όταν ο Πολίμος με ωραία σέντρα έδωσε στον Μαυριά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η πρώτη κίνηση τακτικής έγινε από πλευράς Εργοτέλη, μέσα σε τρία επτά έκανε δύο αλλαγές, μπήκαν οι Τσέλιος-Σταθόπουλος στις θέσεις των Κουατενγκ και Γρόντη αντίστοιχα, με σκοπό να αλλάξει τον ρυθμό χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία.

Η ομάδα του Μπαξεβάνου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πότε από τον άξονα, πότε από τα άκρα έψαχνε να βρει τρόπους για γκολ αλλά χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία.

ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΔΟΚΑΡΙΑ

Ο χρόνος περνούσε, το 2-1 παρέμενε και ο Μπαξεβάνος στο 72΄ έκανε τη δική του κίνηση, έβαλε τον Μασούρα στη θέση του Κυνηγόπουλου με σκοπό να βάλει φρέσκα πόδια στο ματς όμως τη μεγάλη ευκαιρία την είχαν οι γηπεδούχοι κόντρα στη ροη του αγώνα όταν σε αντεπίθεση, ο Ροβίθης είχε κεφαλιά στο δοκάρι στο 76΄.

Ο Εργοτέλης έκανε την τελευταία του κίνηση στο 77΄ με την πατρινή ομάδα όμως να ανεβάζει πάλι στροφές και να έχει δοκάρι στο 79΄. Η συρτή σέντρα του Πολίμου, ο Μαυριάς έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο Μπαξεβάνος στο 80΄ πέρασε στο ματς και τον Λινάρδο στη θέση του Μαυρία με την Παναχαϊκή να έχει πλέον καθολική υπεροχή και να πιέζει για την ισοφάριση ωστόσο μεγάλη ευκαιρία είχε ο Εργοτέλης στο 84΄ με το σουτ του Προβυδάκη που έβγαλε ο Σούλης κρατώντας το 2-1.

Στα τελευταία εναπομείναντα λεπτά, η πατρινή ομάδα έκανε προσπάθεια αλλά χωρίς να έχει καθαρό μυαλό, δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια «καθαρή» ευκαιρία και το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος, Πέιος, Bruce, Γροντής(66′ Τσέλιος), Μπουρσέλης(77′ Μπουτσάκης), Kwateng(65′ Σταθόπουλος), Efford, Ροβίθης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Παταπής, Μαυρίας(81′ Λινάρδος), Ιντζόγλου, Coll, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος(73′ Μασούρας), Μωραϊτης, Τσελεπίδης.