Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020 face book twitter you tube

Η Παναχαϊκή πάλεψε αλλά ήταν ακίνδυνη επιθετικά και έχασε (1-0) από τον ΠΑΣ Γιάννινα

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Παρότι πάλεψε η ομάδα της Παναχαϊκής, εν τούτοις ήταν για ένα ακόμα ματς ακίνδυνη επιθετικά. Έτσι έχασε εκτός έδρας με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2 παραμένοντας στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Η πατρινή ομάδα με εξαίρεση 2-3 φάσεις δεν μπόρεσε να απειλήσει τον αντίπαλο και είναι φανερό πως χρειάζεται κι άλλη ενίσχυση προκειμένου να διεκδικήσει την είσοδο στην εξάδα και τα πλει-οφς που είναι ο στόχος της διοίκησης. Και χθες ήταν φανερή η απουσία των Κολ-Λινάρδου, το πρόβλημα στη μεσαία γραμμή «φωνάζει» και είναι αναγκαίο να αποκτηθεί τουλάχιστον ένας ποιοτικός χαφ που θα έχει δημιουργικές αρετές και θα μπορεί να «ταΐσει» τους επιθετικούς.Επίσης, ένα ακόμα εξτρέμ που θα μπορέσει να δώσει λύσεις μπροστά ενώ στην άμυνα η έλευση Κοτσώνη αναμένεται να βοηθήσει.Όμως η ενίσχυση έχει ήδη καθυστερήσει, υπάρχουν μπροστά κρίσιμα ματς και θα πρέπει η διοίκηση και κινηθεί άμεσα για την ενίσχυση της ομάδας.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ 4-4-2

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Μακρίδης ξεκίνησε με 4-4-2 και δίδυμο στην επίθεση τους Μωραΐτη-Κυνηγόπουλο, ενώ στην θέση του τερματοφύλακα ξεκίνησε ο Καπούταγλης καθώς ο Σούλης ένιωσε διαταραχές και έμεινε εκτός αποστολής την τελευταία στιγμή.Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις με τον ΠΑΣ να προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο αλλά χωρίς να το καταφέρνει απόλυτα αφού η πατρινή ομάδα δεν τον άφησε να πλησιάσει. Ο χρόνος περνούσε, οι γηπεδούχοι είχαν μια ανούσια υπεροχή χωρίς όμως να μπορούν να βγάλουν τη μεγάλη φάση απέναντι στην κοκκινόμαυρη ομάδα που στεκόταν εξαιρετικά. Πρώτη καλή στιγμή στο 23΄, όταν ο Κρίεζμαν μπήκε στην περιοχή αλλά πριν πλασάρει τον πρόλαβαν οι Ρουγκάλας-Καπουταγλής. Όσο περνούσαν τα λεπτά και ο ΠΑΣ δεν έκανε τη μεγάλη φάση, τόσο οι κοκκινόμαυροι άρχισαν να ισορροπούν με στόχο ένα γκολ χωρίς όμως να μπορούν να πλησιάσουν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή.

ΤΟ ΦΑΟΥΛ, Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΠΑΣ

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα σε Γιάννενα και Παναχαϊκή, φάνηκε στο 42΄ όταν ο επιθετικός Λεο πήρε τη μπάλα κοντά στη μεσαία γραμμή και παρά την πίεση δύο παικτών, έφτασε στο ύψος τη μεγάλης περιοχής και με δυνατό κεραυνό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 με τους αμυντικούς να μην μπορούν να αντιδράσουν. Βέβαια η φάση στο ξεκίνημά της προήρθε από φάουλ πάνω στον Κυνηγόπουλο που δεν σφυρίξει ποτέ ο Μπακογιάννης αλλά σε κάθε περίπτωση, ευθύνη έχει και η άμυνα της Παναχαϊκής που δεν έκοψε νωρίτερα τον επιθετικό με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

ΜΕ ΜΥΤΙΔΗ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Μακρίδης βλέποντας πως η Παναχαϊκή ήταν ακίνδυνη επιθετικά, έβαλε στο ματς τον Μυτίδη αντί του Μαυριά με τον Κυνηγόπουλο να παίζει δεξιά και τον Κύπριο μπροστά μαζί με τον Μωραΐτη. Στο 47΄ η πατρινή ομάδα είχε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Μυτίδη να μπαίνει στην περιοχή. Μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε στον Σιατραβάνη αλλά το σουτ του κατευθύνθηκε στον αντίπαλο κίπερ.Το 1-0 ανάγκασε την πατρινή ομάδα να βγει μπροστά και το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό με τους γηπεδούχους να είναι απειλητικοί και παίζοντας από τα δεξιά έψαχναν ένα δεύτερο γκολ.

ΔΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΚΡΙΔΗ

Ο Κύπριος προπονητής βλέποντας τη δυσκολία στη δημιουργία, στο 58΄εκανε διπλή αλλαγή, παίζοντάς τα όλα για όλα, πέρασε τον Πατάπη αντί του Πολίμου και τον Μουστακόπουλο αντί του Παπατόλιου. Παρά τη διπλή αλλαγή, η πατρινή ομάδα δεν μπορούσε να απειλήσει, ναι μεν ήταν καλή στα ανασταλτικά της καθήκοντα αλλά μπροστά δεν μπορούσε να δημιουργήσει «καθαρή» ευκαιρία.Τα λεπτά κυλούσαν και μπορεί η Παναχαϊκή να είχε πλέον μια ελαφριά υπεροχή όμως δυσκολευόταν να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλή περιοχή, η 2η καλή στιγμή στο β΄ ημίχρονο ήταν στο 77 ΄ όταν μετά από σέντρα του Μουστακόπουλου, ο Πατάπης έπιασε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ, ΧΑΘΗΚΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ

Οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή στο 80΄ με το σουτ του Νάουμετς αλλά μπλόκαρε ο Καπουταγλής με τον χρόνο να περνά και την πατρινή ομάδα να ψάχνει λύσεις.Οι κοκκινόμαυροι στα τελευταία λεπτά φάνηκαν και κουρασμένοι, δεν μπορούσαν να βγουν μπροστά με αποτέλεσμα να πάρει πάλι τον έλεγχο ο ΠΑΣ με την πατρινή ομάδα να έχει μια καλή στιγμή στο 91΄ με το μακρινό σουτ του Σιαταραβάνη που μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Οικονομόπουλος, Σιόντης, Λιάσος (72' Παμλίδης), Νάουμετς, Κρίζμαν (82' Αποστολόπουλος), Λεό, Νικολιάς (56' Καρτάλης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Μακρίδης): Καπούταγλης, Πολίμος (58' Πατάπης), Σταματόπουλος, Ρουγκάλας, Μαυριάς (47' Μυτίδης), Ιντζόγλου, Σιατραβάνης,Παπατόλιος (58' Μουστακόπουλος), Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης, Τσελεπίδης.