Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2020 face book twitter you tube

Η Παναχαϊκή νίκησε εύκολα (2-0) την ΑΕ Καραϊσκάκη

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Μια ακόμα καλή εμφάνιση έκανε χθες η ομάδα της Παναχαϊκής η οποία παρά τις απουσίες (δεν αγωνίστηκε ο Χοόα, επειδή είναι ακόμα ανέτοιμος και οι Μπρους, Πλιάτσικας και Μένκα οι οποίοι ακολουθούν πρόγραμμα αποθεραπείας) έβγαλε γούστα και νίκησε εύκολα με 2-0 την ΑΕ Καραϊσκάκη σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Αγυιά.

Η ομάδα του Ελευθερόπουλου με εξαίρεση το πρώτο 20 λεπτό στο οποίο πάλι μπήκε μουδιασμένα στη συνέχεια ήταν καλύτερη, έδειξε πολύ καλά στοιχεία στην άμυνα αλλά και επιθετικά ήταν βελτιωμένη με το σύστημα 4-4-2 το οποίο δοκίμασε ο Έλληνας τεχνικός με τους Κουσκούνα-Αραβίδη να παίζουν μαζί.Καλή εμφάνιση χθες για τον Λαρεά που ξεκίνησε βασικός και καθάρισε όλες τις μπάλες όπως και οι Σταμόπουλολος, Μουστακόπολος, Αραβίδης και Κουσκουνάς αλλά και ο Τσερούτι, ο οποίος παιχνίδι με παιχνίδι είναι όλο και πιο ανεβασμένος όπως και γενικά η ομάδα η οποία εχει σταθερά ανοδική πορεία.

ΜΠΗΚΕ ΝΩΘΡΑ ΑΛΛΑ ΑΝΕΒΑΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ

Στο αγωνιστικό μέρος, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν λίγο πιο δυνατά, προσπάθησαν να χτυπήσουν από τον άξονα χωρίς όμως επιτυχία με την Παναχαϊκή να αμύνεται χωρίς προβλήματα. Μετά τα πρώτα 15 λεπτά η πατρινή ομάδα ανέβασε στροφές, κέρδισε μάχες στην μεσαία γραμμή και ήταν πιο απειλητική παίζοντας με προωθημένο τον Κουσκουνά και αριστερά τον Αραβίδη έτσι δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα της ΑΕ Καραϊσκάκης.  Ένα λάθος του Μουστακόπουλου έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Άρτας να κάνει διπλή ευκαιρία στο 29΄ αλλά ευτυχώς ο Κολοβούρης κράτησε το μηδέν και αυτή ήταν επί της ουσίας η μοναδική ευκαιρία του Καραϊσκάκη.Μετά από αυτό το λεπτό η Παναχαϊκή πήρε την κατοχή της μπάλας, ήταν αυτή που ήταν πιο πιεστική και έψαχνε τον τρόπο να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα και έκανε δυο σπουδαίες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αλλά το 0-0 παρέμεινε.

ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ 2 ΓΚΟΛ ΣΕ 4 ΛΕΠΤΑ

Η πατρινή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, στην πρώτη της επίσκεψη, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό ο Κουσκουνάς (μετά από ωραία ασίστ του Σταμόπουλου) έκανε το 1-0 στο 47΄ και τρία λεπτά αργότερα ο Σταμόπουλος μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 2-0.Παρά το 2-0, η Παναχαϊκή δεν χαμήλωσε στροφές, συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να πιέζει για ένα ακόμα γκολ χάνοντας σπουδαία ευκαιρία στο 62΄ με τον Πάνο. Μετά το 70΄ έγιναν αρετές αλλαγές και από τις δυο ομάδες και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την πατρινή ομάδα να συνεχίζει να διατηρεί τον έλεγχο.Από την άλλη η ΑΕ Καραϊσκάκης με εξαίρεση μια ευκαιρία στο 68΄ με τον Δεινόπαπα δεν απείλησε ιδιαίτερα τους κοκκινόμαυρους οι οποίο μπορεί να έδωσαν χώρο αλλά κράτησαν σχετικά εύκολα το 2-0 μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ελευθερόπουλος): Κολοβούρης (46΄Σούλης), Πάνος, Σταμόπουλος, Μαρκοπούλιωτης, Λαρέα (60΄ Πατάπης), Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (86΄Παπαχρονόπουλος), Μασούρας (46΄Μπάτροβιτς), Τσερούτι (70΄Σκεπετάρη), Κουσκουνάς (60΄Παπαδόπουλος), Αραβίδης.

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ : Σοϊλεμεζόγλου, Παπανίκου, Ταμπάς (87' Τάμπας), Γιαννιώτης, Ιπερέν, Χατζηδίμπας (46' Γυφτόκωστας), Ναζίμ (55' Ρουμπάνγκουκα), Νταλακούρας, Τσούτσης, Γαλεάδης (46' Κορελάς, 87' Γκόμπα), Μαραθωνίτης (64' Δεινόπαππας).

• Παρότι κεκλεισμένων των θυρών, υπήρχαν χθες λίγοι φίλαθλοι στις εξέδρες του γηπέδου ωστόσο τηρήθηκαν τα μέτρα προστασίας συμφώνα με το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ.

•Στην εξέδρα του γηπέδου της Αγυιάς ήταν χθες και ο μεγαλομέτοχος, Γιώργος Μπάρλος. Λίγα μέτρα πιο κάτω ήταν και ο πρώην γενικός διευθυντής της ΠΑΕ, Γιώργος Μπέζας με τον οποίο είχαν χαιρετισμό στο τέλος του αγώνα.

• Το φιλικό σφύριξε χωρίς προβλήματα ο Κ. Ανδριανός (Αχαΐας) με βοηθούς τους Μ. Ανδριανό-Ζούλη του ίδιου συνδέσμου.