Κυριακή 5 Ιουλίου 2020 face book twitter you tube

Ο Πήγασος έπιασε κορυφή, 1-0 το Πάτραι

Μεγάλη νίκη απέναντι στο Πάτραι και μάλιστα αγωνιζόμενος με δέκα παίκτες από το 30΄ σημείωσε ο Πήγασος Πατρών, που πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 59 βαθμούς, ρίχνοντας τους «πράσινους» από την κορυφή.

Σε ένα όμορφο παιχνίδι, με σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν, το Πάτραι έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί με τον Κουκή, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι, με τον αμυντικό που υπέπεσε στην παράταση, να αποβάλλεται στη συγκεκριμένη φάση από τον Λάμπρο Τζαγκαράκη. Παρά την αριθμητική του υπεροχή, το Πάτραι δεν κατάφερε να σκοράρει, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, κάτι που έκανε ο Πήγασος με τον Κ. Σπαθή, φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση με 1-0. Μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο, θα μπορούσε να δεχθεί την ισοφάριση, αλλά και να διευρύνει το σκορ, με το παιχνίδι να έχει απίστευτο ρυθμό και πολλές ευκαιρίες χαμένες και από τις δύο πλευρές. Πλέον ο Πήγασος καλείται σε δύο διαδοχικές επικίνδυνες εξόδους σε Αργυρά και Αυτόνομη να φτάσει στις δύο νίκες που θα τον στέψουν πρωταθλητή. Ωστόσο και η Αργυρά, αλλά και η ΑΠΟ δεν έχουν εξασφαλίσει την άνοδο και χρειάζονται αμφότερες από ένα βαθμό στις δύο τελευταίες αγωνιστικές για να ακολουθήσουν Πήγασο, Πάτραι και Ωλενιακό στη Β’ ΕΠΣΑ.