"Eφυγε" Πατρινός διεθνής αθλητής υδατοσφαίρισης και πολυαθλητής

Θλίψη στην κοινωνία της Πάτρας με την απώλεια του Μιχάλη Τσούμπου (φωτό αριστερά) , του πατρινού διεθνή αθλητή της υδατοσφαίρισης και πολυαθλητή της δεκαετίας του 1960 που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 89ετών. Ήταν τέσσερις φορές πρώτος σκόρερ της Α' εθνικής και 27 φορές διεθνής με την εθνική Ελλάδος.

• Κατηγορία Πόλο
Περισσότερα

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης: Ασημένιο μετάλλιο με πανελλήνιο ρεκόρ ο Γκολομέεβ

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Γλασκόβης. Ο Κριστιάν Γκολομέεβ έσπασε την... κατάρα της τέταρτης θέσης και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, πετυχαίνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 21.44 (έναντι 21.52 που είχε κάνει στο χθεσινό ημιτελικό).

Περισσότερα

Η ΝΕΠ επαφές με προπονητή για την ανδρική ομάδα

Το γεγονός ότι το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής πόλο θα ξεκινήσει νωρίτερα (στις 9 Δεκεμβρίου) όπως ανακοίνωσε επίσημα η ΚΟΕ, επισπεύδει και τις εξελίξεις στο στρατόπεδο της ανδρικής ομάδας πόλο της ΝΕΠ που ανέβηκε φέτος στην κατηγορία.

Περισσότερα

ΝΟΠ και ΝΕΠ πρεμιέρα στις 9 Δεκεμβρίου, οι Γυναίκες της ΝΕΠ στις 3 Νοεμβρίου

Πραγματοποιήθηκε χθες Δ.Σ. στην ΚΟΕ και αποφασίστηκαν μεταξύ άλλων, πότε θα ξεκινήσουν τα πρωταθλήματα της Α1 και Α2 Εθνικής Ανδρών και Γυναικών αλλά και το φάιναλ-4 του κυπέλλου που φέτος θα γίνει τον Ιανουαρίο του 2019.

Περισσότερα

33o EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΏΝ: Η Εθνική πρόκριση στον τελικό 11-9 την Ισπανία

Η Εθνική Πόλο Γυναικών επικράτησε με 11-9 της Ισπανίας και πέρασε τον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί την Παρασκευή κόντρα στην Ολλανδία.Τα κορίτσια του Γ. Μορφέση προηγήθηκαν 5-2 στο ημίχρονο και πήραν μια ιστορική νίκη .

Περισσότερα

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΟΛΟ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ : Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ νίκησε το ΝΟΠ 13-10 - Χάλκινο ο ΝΟ Χανίων

Η Ομάδα Πόλο Μίνι Παίδων του ΝΟΠ κατέκτησε τελικά το ασημένιο μετάλλιο μιας και ηττήθηκε στον τελικό από τον ΠΑΟΚ με 14-10 . Τα παιδιά του Θανάση Κοντάκου έφεραν και πάλι τους δαίμονες στο βάθρο μετά από 24 χρόνια και έδει ξαν από την συνολθική τοτυς παρουσία ότι το μέλον τους ανήκει .

Περισσότερα

Στον τελικό ο ΝΟΠ-Νίκησε 9-3 τον Ολυμπιακό-Την Κυριακή με ΠΑΟΚ(12.30)

Σπουδαία επιτυχία για την ομάδα του ΝΟΠ που προκρίθηκε στον τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος Μίνι Παίδων, καθώς επικράτησε με 9-3 επί του ισχυρού Ολυμπιακού.

Περισσότερα

Πανελλήνιο Πόλο Μίνι Παίδων : Ο ΝΟΠ( 9μ.μ.) στο Αν. Κολυμβητήριο με Ολυμπιακό για τον αυριανό τελικό

Η ομάδα Πόλο Μίνι Παίδων του ΝΟΠ έκανε την υπέρβαση στην Α φάση του Πανελληνίου παίδων κερδίζοντας 8-6 το ΝΟ Χανίων και έκανε το τρία στα τρία νίκες στην πρώτη φάση . Οι δαίμονες κατάφεραν να κάνουν το τρία στα τρία στην Α φάση και με αντίπαλο  τον Ολυμπιακό στο " χιαστί " παιχνίδι ( 9μ.μ.) στο Ανοιχτό κολυμβητήριο  Επ. Πετραλιάς.

Τα 8λεπτα 3-2, 1-1 , 2-1 , 3-1

Σκόραραν για το ΝΟΠ οι: Απ. Γεωργαράς 3 , Τσούλης 3 , Μπιτσάκος 2 .

Στο άλλο παιχνίδι του Β Ομιλου : ΝΕ Λάρισας – Άρης Θ.