Πέμπτη 9 Απριλίου 2020 face book twitter you tube

Η λίστα της ΕΟΕ για την Ολυμπιακή προετοιμασία-Ποιοι είναι από τη Πάτρα

Η λίστα της ΕΟΕ  για την Ολυμπιακή προετοιμασία-Ποιοι είναι από τη Πάτρα

Ένα από τα ζητήματα που είχαν προκύψει το τελευταίο διάστημα και αφορούσε τους αθλητές που κάνουν προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς αγώνες λύθηκε σήμερα όταν μετά από επικοινωνία η Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και του υφυπουργού Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη, συμφωνήθηκε και καταρτίστηκε η λίστα των αθλητών/τριών που μπορούν κατ΄ εξαίρεση να συνεχίσει την προετοιμασία τους για του Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ένα σύνολο 84 αθλητών/τριών από 12 ομοσπονδίες συμπεριλήφθηκαν τελικά στον κατάλογο εκείνων που εξαιρούνται από την απαγόρευση των προπονήσεων στις αθλητικές εγκαταστάσεις, επειδή προετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους ή τη διεκδίκηση της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Μετά από σχετικό αίτημα της ΓΓΑ και την κατάθεση προτάσεων από πλευράς ομοσπονδιών, η Επιτροπή Ολυμπιακής Προετοιμασίας της ΕΟΕ, με πρόεδρο τον Σπύρο Ζαννιά, κατάρτισε τη σχετική λίστα η οποία απεστάλη στον γενικό γραμματέα Αθλητισμού, Γιώργο Μαυρωτά.

Τη… μερίδα του λέοντος έχει ο στίβος με 34 αθλητές/τριες και ακολουθεί η κωπηλασία με 11 και η ιστιοπλοϊα με επτά (στους οποίους όμως δεν περιλαμβάνονται οι Μάντης-Καγιαλής, ούτε η Βασιλεία Καραχάλιου). Σημειώνεται ότι αρκετές ομοσπονδίες, με κυριότερη την ΚΟΕ, δεν απέστειλαν προτάσεις για τη λίστα, στην οποία είναι δυνατόν να γίνουν προσθαφαιρέσεις με την ίδια διαδικασία.

Από την Πάτρα συμπεριλήφθηκαν οι Δέσποινα Μουρτά, Αλεξία παππά και Νίκος Ηλιόπουλος. Αντίθετα, δεν συμπεριλήφθηκε η Αγγελική Μακρή.

Αναλυτικά τα ονόματα των 84 αθλητών και αθλητριών που δύνανται κατ΄ εξαίρεση να συνεχίσουν τις προπονήσεις τους:

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ (4): Νίκος Μαυρομμάτης (Σκητ), Ευθύμης Μίτας (Σκητ), Γιάννης Χατζητσακίρογλου (Τραπ), Αννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι 10μ., πιστόλι 25μ.).

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ (3): Θόδωρος Ιακωβίδης, Κωνσταντίνα Μπεντέλη, Μαρία Πιπιλιαρίδου.

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ (2): Χρήστος Βολικάκης, Ζαφείρης Βολικάκης.

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (4): Παναγιώτης Γκιώνης, Γιάννης Σγουρόπουλος, Κωνσταντίνος Αγγελάκης, Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος.

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (11): Στέφανος Ντούσκος, Αντώνης Παπακωνσταντίνου, Στέφανος Καπάκογλου, Σπύρος Καλέντζης, Αθανάσιος Παλαιοπάνος, Ευαγγελία Αναστασιάδου, Αννέτα Κυρίδου, Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου, Ασπασία Χριστοδουλίδη, Θωμαή Εμμανουηλίδου.

ΠΑΛΗ (6): Μαρία Πρεβολαράκη (53κ.), Γιώργος Πρεβολαράκης (77κ. ελληνορωμαϊκής), Μιχάλης Ιωσηφίδης (97. ελληνορωμαϊκής), Γιώργος Πιλίδης (65κ. ελευθέρας), Χρήστος Πετρίδης (97κ. ελευθέρας), Γιάννης Μαρτίδης (57κ. ελευθέρας).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ (7): Αντώνης Μπουγιούρης (LASER STD), Ιορδάνης Πασχαλίδης (NACRA 17), Μυρτώ Παπαδοπούλου (NACRA 17 ), Δημήτρης Παπαδημητρίου (LASER STD), Μαρία Μπόζη (470), Ραφαηλία Κλωναρίδου (470), Αθανασία Φακίδη (LASER RDL).

ΣΤΙΒΟΣ (34): Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ), Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ), Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ), Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν), Δημήτρης Τσιάμης (τριπλούν), Μίλτος Τεντόγλου (Μήκος), Σταματία Σκαρβέλη (σφυροβολία), Μιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία), Ελισάβετ Πεσιρίδου (110μ. εμπόδια), Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δισκοβολία), Τατιάνα Γκούσιν (ύψος), Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ), Έλενα Πόλακ (επί κοντώ), Μαρία Μπελιμπασάκη (400μ.), Ραφαέλα Σπανουδάκη (200μ.), Γκλόρια Πριβιλέντζιο (Μαραθώνιος), Κώστας Μπανιώτης (ύψος), Ελίνα Τζένγκο (ακοντισμός), Παναγιώτα Τσινοπούλου (βάδην), Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (βάδην), Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (βάδην), Σπυριδούλα Καρύδη (τριπλούν), Χρήστος Φραντζεσκάκης (σφυροβολία), Ειρήνη Βασιλείου (400μ.), Σοφία Υφαντίδου (έπταθλο), Χάιδω Αλεξούλη (μήκος), Κώστας Ζήκος (100μ.), Αλεξία Πάππας (Μαραθώνιος), Κορίνα Πολίτη (4Χ400μ.), Ελπίδα Καρκαλάτου (4Χ400μ.), Δέσποινα Μουρτά (4Χ400μ.), Δήμητρα Γναφάκη (4Χ400μ.), Αρτεμις Αναστασίου (4Χ400μ.), Ευαγγελία Ζυγόρη (4Χ400μ.).

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (5): Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη), Νίκος Ηλιόπουλος (ενόργανη), Αφγυρώ Αφράτη (ενόργανη), Ελένη Κελαϊδίτη (ρυθμική), Ελένη Μαγιοπούλου (ρυθμική).

ΤΕΝΙΣ (1): Μαρία Σάκκαρη.

ΤΖΟΥΝΤΟ (3): Ελισάβετ Τελτσίδου, Αλέξης Ντανατσίδης, Γιώργος Αζωίδης.

επιστροφή στην κορυφή

Χρησιμοποιούμε cookies για τη βελτιστοποίηση των υπηρεσιών που προσφέρουμε και την εξατομίκευση της παρουσίασης των διαφημίσεων που βλέπετε κατά τη χρήση αυτού του ιστότοπου. Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Μάθετε περισσότερα privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk