fotilas 1100x250

koutroumanis 650x120

Βόλεϊ

Οι παμπαίδες της Ολυμπιάδας πρεμιέρα με ήττα από Πανευρθραϊκό

Η ομάδα βολει παμπαίδων της Ολυμπιάδας ειδοποιήθηκε τη τελευταία στιγμή να αγωνιστεί στο πανελλήνιο πρωταθλήτρια ως δευτεραθλητρια αφού ο πρωταθλητής Παμβοχαικός αποσύρθηκε από τη τελική φάση.

Νίκη και 3η θέση για τις παγκορασίδες της Ολυμπιάδας

Ένα ακόμα μετάλλιο πανηγυρίζει η Πάτρα στις αναπτυξιακές ηλικίες στο βολει καθώς η ομάδα παγκορασίδων της Ολυμπιάδας νίκησε χθές με 3-1 (19-25,18-25,25-23,20-25) την ΓΕ Ναυπλίου στο μικρό τελικό και κατέκτησε την 3η θέση στη Πελοπόννησο.  Ο προπονητής της ομάδας Ντίνος Τζουβέκας χρησιμοπησε τις εξής αθλήτριες: Αγγελοπούλου Γ, Μπαρμπουνη Β, Λαμπροπουλου Σ, Πετριχιάνου Β, Μαρκουΐζου Αλ, Σγουρα Στ, Γαλάνη Μ, Τομαρά Ιω, Μιτιτσέσκου Κάρμεν, Ντινου Δ, Παυλίδου Ζ, Πούλιου Ε, Δημητρακοπούλου Ε (L) και Γεωργάτου Μ (L) .  Μετά το τέλος του τουρνουά,  ξεχώρισαν μετά από ψηφοφορία δυο αθλήτριες της Ολυμπιάδας, συγκεκριμένη καλύτερη πασαδόρος ήταν η Βασιλεία Μπαρμπούνη και καλύτερη ακραία…

Ο Αθλός Πατρών νίκησε τον Σπαρτιατικό και κατέκτησε την 3η θέση στη Πελοπόννησο

Στο μικρό τελικό, ο πρωτοεμφανιζόμενος Άθλος Πατρών έπιασε πολύ καλή απόδοση και νίκησε με 3-1 (25-19, 25-23, 21-25, 25-21) σετ τον Σπαρτιατικό με αποτέλεσμα να κατακτήσει την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Οι παμπαίδες της Ολυμπιάδας έχασαν από τον Παμβοχαικό και κατέκτησαν την 2η θέση

Μετά από μεγάλη μάχη, η ομάδα βολει παμπαίδων της Ολυμπιάδας έχασε με 3-2 (25-20, 23-25, 6-25, 25-16, 15-6) από τον Παμβοχαικό στο μεγάλο τελικό του final-4 της ΕΣΠΕΠ που έγινε στο κλειστό της Ολυμπιάδας και έτσι  κατέκτησε την 2η θέση και τα ασημένιο μετάλλιο.

Ηττα για τις παγκορασίδες της Ολυμπιάδας και μάχη το Σάββατο για το Χάλκινο μετάλλιο

Η ομάδα βολει παγκορασίδων της Ολυμπιάδας ηττήθηκε χθές με 3-1 (16-25,25-21,29-27, 25-18) σετ από τον Παμβοχαικό στο κλειστό της Ακράτας και έτσι αποκλείστηκε από το μεγάλο τελικό όπου θα αναμετρηθούν η ομάδα του Βραχατίου και του ΝΟ Καλαμάτας.  Η Πατρινή ομάδα θα παίξει στο μικρό τελικό με το Ναυπλίο που θα γίνει το απόγευμα (17.00) του Σαββάτου.  ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τζουβεκας): Γ. Αγγελοπούλου, Μπαρμπούνη Λαμπροπούλου, Πετριχιάνου , Μαρκουΐζου, Σγουρα , Γαλάνη, Τομαρά, Μιτιτσέσκου Κάρμεν, Ντινου Δ, Παυλίδου, Πούλιου , Δημητρακοπούλου (L) και Γεωργάτου Μ (L) .

Οι παμπαίδες της Ολυμπιάδας στο τελικό της ΕΣΠΕΠ

Η ομάδα βολεϊ της Ολυμπιάδας έκανε πολύ καλή εμφάνιση και νίκησε με 3-0 (25-19. 25-19, 25-3) σετ τον Σπαρτιατικο στον ημιτελικό ου φαινλα-4 της ΕΣΠΕΠ και πήρε τη πρόκριση στο μεγάλο τελικό που θα γίνει το απόγευμα της Παρασκευής.

Η Πατρινή Γ. Αγγελόπουλου κλήθηκε στη προετοιμασία της Εθνικής Κ16

Μια ακόμα κλήση γιοα προετοιμασίοα με την Εθνική ομάδα δέχθηκε η Πατρινη Γεωργία ΑΓγερλόπουλου της Ολυμπιάδας η οποία  θα συμμετάσχει στην προετοιμασία της Εθνικής παγκορασίδων εν όψει των αγώνων του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Κ16 που θα διεξαχθούν στην Σερβία (πόλη: Vrnjacka Banja) από 2-6 Ιουλίου 2019.

Βόλεϊ: Στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα με την εθνική ο Νίκος Χριστόπουλος του Απόλλωνα Πατρών

Στις 25 Ιουνίου στην Αθήνα θα ξεκινήσει την προετοιμασία της η Εθνική παμπαίδων, ενόψει της συμμετοχής της στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ17 (3-7 Ιουλίου), αλλά και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ17 (11-22 Ιουλίου).

Με την παρουσία της Ολυμπιάδας και του Άθλου ξεκινά το final-4 παμπαίδων της ΕΣΠΕΠ

Η Ε.Σ.ΠΕ.Π. σε συνεργασία με τα τοπικά σωματεία της Πάτρας ΑΕΠ Ολυμπιάς και Άθλος Πατρέων συνδιοργανώνει την τελική φάση του Final-4 Παμπαίδων, που θα πραγματοποιηθεί στην Πάτρα Πέμπτη και Παρασκευή στο γήπεδο της Ολυμπιάδας.