Τρίτη 20 Αυγούστου 2019 face book twitter you tube

Hττα της ΕΑΠ από τον Απόλλων, ένταση στο τέλος

Παρά τη καλή εμφάνιση και παρά την ποσπάθεια που έκανε η ομάδα βολει της ΕΑΠ έχασε εντός έδρας με 3-1 (25-22, 24-26, 18-25, 26-28) σετ από τον Απόλλων Σμύρνης για την 10η αγωνιστική της Α2 Εθνικής βολει  όμως δικαιούται να έχει σοβαρά παράπονα από την διαιτησία και συγκεκριμένα το κρίσιμο σφύριγμα που έγινε στο 23-22 του δ΄ σετ.

Σε εκείνο το σημείο η μπάλα βρίσκεται στο φιλέ, ο πασαδορος της ΕΑΠ  Γ. Γεράνιος σηκώνεται στο φιλέ για να διεκδικήσει τη μπάλα, το ίδιο κάνει και ο αντίπαλος παίκτης με τον πρώτο διαιτητή Γκόλφη να δίνει υπέρβαση σε βάτος του αθλητή της ΕΑΠ κάτι που δεν ήταν και έτσι έδωσε τον πόντο στους φιλοξενούμενους με το σκορ να γίνεται 23-23 αντί για 24-22 που έδινε μεγάλο πλεονέκτημα στην ΕΑΠ.

Ο Απόλλων ισοφάρισε 24-24  έγινε μεγάλη μάχη, η Πατρινή ομάδα έχει σε μπολ στο 26-25 όμως τελικά ο Απόλλων πήρε το σετ και μαζί τη νίκη με 3-1.

Στο τέλος ττου αγώνα και πριν γίνει ο χαιρετισμός, κατι ειπώθηκε απ τους παίκτες στο φιλέ και παραλίγο να γίνει γενικευμένη σύρραξη ωστόσο με την επέμβαση των πιο ψύχραιμων, το θέμα έληξε σύντομα.

Πάντως με αυτή την ήττα η ΕΑΠ είναι σχεδόν σίγουρο πως θα βρεθεί στην διαδικασία των πλει-άουτ όπου θα διεκδικήσει την παραμονή της.

ΕΑΠ (Σταματόπουλος): Γεράνιος, Κουκουζέλης, Γιαννούτσος, Κάβουρας, Kόζης, Δρακόπουλος, λίμπερο ο Δασκαλόπουλος (Σαρακίνης, Καραγεωργός ως λίμπερο).