Κυριακή 18 Αυγούστου 2019 face book twitter you tube

Η ΕΑΠ έμεινε από δυνάμεις και έχασε στη Σάμο

Από δυνάμεις έμεινε η ομάδα βόλεϊ της ΕΑΠ η οποία αν και πάλεψε πολύ στο 2ο σετ έχασε εκτός έδρας με 3-0 (25-17, 26-24, 25-13) σετ από την πρωτοπόρο Κέρκη Σάμου για την 12η αγωνιστική και πλέον είναι μαθηματικά δεδομένο πως θα αγωνιστεί στην διαδικασία των πλέι-άουτ.

Η πατρινή ομάδα όντως κουρασμένη και επηρεασμένη από το επίπονο ταξίδι (λόγω καθυστέρησης, η αποστολή έφτασε στην Σάμο το μεσημέρι του Σάββατου) δεν ξεκίνησε καλά, είχε προβλήματα και έτσι έχασε εύκολα το πρώτο σετ.Στο 2ο σετ έγινε η μεγάλη μάχη, οι μελανόλευκοι πίεσαν με το σερβίς και στην επίθεση και κατάφεραν να προηγηθούν με 24-23.Σε εκείνο το σημείο ένα ανάποδο σφύριγμα έκανε το 24-24 και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν 2 πόντους και το σετ για το 2-0.Αυτή η εξέλιξη επηρέασε την πατρινή ομάδα που έχασε εύκολα το τρίτο σετ και γνώρισε την ήττα με 3-0.

ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ: «ΗΤΑΝ ΚΡΙΣΙΜΟ ΤΟ 2Ο ΣΕΤ»

Μετά το τέλος, ο προπονητής της ΕΑΠ, Σταύρος Σταματόπουλος, είπε: «Το 2ο σετ ήταν κρίσιμο, δυστυχώς δεν το πήραμε, γιατί αν το παίρναμε το παιχνίδι θα ήταν διαφορετικό. Είναι κρίμα γιατί παίζουμε καλά, αλλά μας επηρέασε και το ταξίδι, αφού χάσαμε δυνάμεις. Πλέον κοιτάζουμε το ματς με τη Δραπετσώνα».
ΕΑΠ (Σταματόπουλος): Γεράνιος, Κουκουζέλης, Κάβουρας, Γιαννούτσος, Φ. Δασκαλόπουλος, Κόζης, λίμπερο ο Καραγεώργος (Δασκαλόπουλος, Σωκράτους, Κρούσος, Σουλιώτης).

· Αρχηγός αποστολής ήταν ο πρόεδρος της ΕΑΠ Ανδρέας Πατούχας που συνόδευσε την ομάδα σε αυτό το μακρινό ταξίδι.