Τρίτη 20 Αυγούστου 2019 face book twitter you tube

Η ΕΑΠ έκανε μεγάλη ανατροπή, νίκησε (3-2) την Δραπετσώνα και δείχνει τα δόντια της για τα πλέι-άουτ

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η ομάδα βόλεϊ της ΕΑΠ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει εντός έδρας με 3-2 (17-25, 23-25, 25-21, 28-26, 15-8 ) σετ τη Δραπετσώνα για την 13η αγωνιστική της Α2 Εθνικής παίρνοντας 2 πολύτιμους πόντους ενόψει της μάχης που θα δώσει στα πλέι-άουτ.

Η ομάδα του Σταματόπουλου αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στη συνέχεια άλλαξε πρόσωπο, ήταν πολύ καλύτερη και με «όπλο» το μπλοκ αλλά και κορυφαίους του Κόζη-Κάβουρα, Δρακόπουλο, πήρε τη νίκη και έδειξε πως θα παλέψει στα ίσα για την παραμονή της στην κατηγορία.Στο αγωνιστικό μέρος, η Δραπετσώνα μπήκε πιο δυνατά, με όπλο το σερβίς χάλασε την υποδοχή και σε συνδυασμό με τα υψηλά ποσοστά στην επίθεση, πήρε τα 2 πρώτα σετ.Κομβικό ήταν το γ΄ σετ όπου η Δραπετσώνα ήταν μπροστά με 19-14 όμως η παρουσία του Κόζη στο σερβίς και το μπλοκ έκανε το 23-21 και η ΕΑΠ πήρε το σετ κάνοντας το 1-2. Μετά το 0-2 ο Σταματόπουλος άλλαξε πασαδόρο, έβαλε τον Σωκράτους αντί του Γεράνιου, μια κίνηση που βοήθησε στην ανάπτυξη και σε συνδυασμό με την άνοδο του μπλοκ, η ΕΑΠ ήταν πιο ανταγωνιστική και πήρε τη νίκη.

Η ΚΡΙΣΙΜΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗΣ

Το πιο κομβικό σημείο του αγώνα ήταν όταν το σκορ ήταν 1-2 σετ. Τη στιγμή που το σκορ στο 4ο σετ είναι 23-24 ο Κάβουρας καρφώνει άουτ όμως πριν προλάβει να σκάσει η μπάλα, ο παίκτης Δραπετσώνας βρίσκει το φιλέ.Ο πρώτος ρέφερι δεν βλέπει την παράβαση και δεν ακούει το σφύριγμα του 2ου διαιτητή με αποτέλεσμα να σφυρίξει την λήξη του αγώνα. Τελικά βλέπει τον β’ διαιτητή που δεν έχει μετακινηθεί από τη θέση του και μετά από συνεννόηση των δυο ρέφερι δίνεται η παράβαση και το σκορ πηγαίνει 24-24, ώστε η ΕΑΠ στη συνέχεια να πάρει το σετ και να ισοφαρίσει σε 2-2. Γενικότερα οι ρέφερι έκαναν λάθη αλλά όχι σε κομβικά σημεία που να επηρεάσουν το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ: «ΔΕΙΞΑΜΕ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ»

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ΕΑΠ, Σταύρος Σταματόπουλος, δήλωσε: «Αυτή η ανατροπή που κάναμε δείχνει τρομερή αυτοπεποίθηση και αυτό είναι το πιο σημαντικό για τον ομάδα. Στην αρχή μπήκαμε μουδιασμένα, παίζουμε μια από τις καλύτερες ομάδες στο πρωτάθλημα όμως και αυτοί που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν πολύ και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα και μένουμε προσηλωμένοι στον στόχο μας».

ΕΑΠ (Σταματόπουλος): Γεράνιος, Κουκουζέλης, Κάβουρας, Γιαννούτσος, X. Δασκαλόπουλος, Κόζης, λίμπερο ο Καραγεώργος (Δασκαλόπουλος, Σωκράτους, Σαρακίνης, Σουλιώτης).

· Το επόμενο παιχνίδι η ΕΑΠ θα κερδίσει άκοπα την Παναχαϊκή που έχει αποσυρθεί και τερματίζει στην κανονική περίοδο με 15 βαθμούς.